Menu

Brexit: Branża fintech chce zmian w programie wizowym

Brexit: Branża fintech chce zmian w programie wizowym
Opuszczenie UE przez Wielką Brytanię stwarza problemy tym firmom, które skupiają się wokół przyciągania uzdolnionych pracowników i wykwalifikowanych specjalistów z zagranicy. (Fot. Getty Images)
Po konsultacjach z rządem brytyjska branża fintech będzie rekomendować takie zmiany w programie wizowym dla wykwalifikowanych pracowników po Brexicie, które umożliwią dalsze wsparcie szybko rosnących firm z tego sektora - informuje dziennik 'Financial Times'.
Reklama

Przedstawiciele rządu Wielkiej Brytanii poprosili sektor fintech o rekomendacje, które mają służyć wsparciem rozwijającej się branży po opuszczeniu przez Zjednoczone Królestwo Unii Europejskiej i zakończeniu w dniu 31 grudnia ubiegłego roku tzw. okresu przejściowego.

Dziennik podkreśla, że brytyjski rząd postrzega branżę fintech jako jeden z kluczowych obszarów gospodarki, które mają mieć priorytet w strategiach państwowych po wyjściu ze Wspólnoty. Londyn od lat stanowił centrum dla branży w Europie, będąc lokalizacją siedzib wielu firm, które osiągnęły status tzw. "jednorożców", czyli kapitalizacji rynkowej przekraczającej miliard dolarów. To m.in. Revolut, Monzo oraz TransferWise.

Opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię stwarza problemy tym firmom, które skupiają się wokół przyciągania uzdolnionych pracowników i wykwalifikowanych specjalistów z zagranicy. Jak zauważa "FT", kadry tego rodzaju stanowią znaczną część wszystkich osób zatrudnianych przez przedsiębiorstwa z branży fintech.

Rekomendacje, które ma sformułować branża, według dziennika dotyczyć będą przede wszystkim zmian w programie wizowym dla pracowników sektora nowych technologii, które pozwolą na przyciąganie kwalifikowanych specjalistów do najbardziej dynamicznie rozwijających się brytyjskich firm. Część z nich będzie również dotyczyła zasad indeksowania spółek z branży fintech na londyńskiej giełdzie, co ma na celu uatrakcyjnić parkiet w oczach założycieli tych szybko rozwijających się podmiotów - podaje "Financial Times".

Rząd Wielkiej Brytanii szacuje, że cały sektor w ramach krajowej gospodarki może być wart ok. 7 mld funtów i zatrudnia obecnie ok. 60 tys. osób. 

Czytaj więcej:

Zakończył się 11-miesięczny okres przejściowy po Brexicie

Brexit: Wraz z końcem okresu przejściowego dużo zmian dla obywateli

Johnson: Tylko od nas zależy, jak wykorzystamy naszą wolność

Brexit: Ojciec Borisa Johnsona chce zostać Francuzem

"Brexit jest zakończony. Ochrona pracowników w ramach prawa UE powinna się skończyć"

  Komentarze
  • Europejczyk
   10 stycznia, 11:40

   Nie ma sie co martwic...jest na miejscu tylu zdolnych Mohamedow....

  • Czytelnik
   10 stycznia, 12:19

   Zaraz odezwie się grono "polskich specjalistów" w butach z blachą krytykujących brytyjski rząd.

  • Jojo
   10 stycznia, 12:21

   Jak nie wiadomo o co to chodzi o pieniądze. Były agencje pracy, a teraz się skończyły. Brak ludzi, a lokalni mają gdzieś robotę za grosze.

  • Tom ze Szkocji
   10 stycznia, 12:25

   Nie ma tam ściągania imigrantów, koniec z tym!!! Wykwalifikowanych, zdolnych Brytyjczyków proszę zatrudniać! Brytyjska edukacja publiczna jest na wysokim, 17-tym miejscu w światowym rankingu jak również w UK są jedne z najbardziej prestiżowych i najwyżej ocenianych wyższych uczelni na świecie. Jestem pewien, że wśród Brytyjczyków znajdziecie odpowiedni, wykwalifikowany personel. Wystarczy zadzwonić do Jobcentre.

  • Karol stefanowski
   10 stycznia, 12:52

   brexit byl stworzony dla meneli bo najwiecej glabow za nim glosowalo i teraz rzad musial do niego doprowadzic ....teraz zaczna sie powoli zmiany przepisow zwykly angielski burak i tak tego nie zauwazy bo siedzi w pubie i oglada mecze

  • IT
   10 stycznia, 14:46

   Branza Fintech przynosi duzo wplywow do budzetu UK, chca pozyskac najzdolniejszych pracownikow na swiecie. Nie rozumiem czego nie rozumiecie ? :) Przyjada pracowac z innych krajow i pracowac na wasze emerytury.

  • Czytelnik
   10 stycznia, 14:46

   W wogóle wiecie co się dzieje w tym kraju?? Nie będzie tak słodko jak co niektórzy myślą.

  • Z uk
   10 stycznia, 16:52

   Tom ze Szkocji to jest przykład że wydaje ci się ze UK jest na 17 miejscu czego ? badań robionych przez brytyjczyka ? UK oprócz dwóch uniwersytetów nie ma niczego a edukacja jest przeciętna, to od wieków opowiadanie o UK i o ich edukacji zrobiło swoje, dobrze się reklamują od wieków, wcześniej przyjeżdżali z kolonii później inni,ja myślę że polacy o brytyjskiej edukacji beda mowic jeszcze z 5 pokoleń że taka cudowna.

  • Do
   10 stycznia, 20:37

   @Z uk. Zdanie "...więc funkcjonariusze wywarzyli drzwi..." To napisal dzisiaj POLSKI dziennikarz na WP. Aż zęby bolą, gdy się to czyta. Nie mówiąc o pisowni niektórych osób, które zamieszczają tu komentarze. Dalej będziesz z wyższością pisał o brytyjskiej edukacji ? Że niby co, polska edukacja najlepsza na świecie ? Trochę pokory. Wszędzie na świecie są ludzie i taborety.

  • Madry
   10 stycznia, 20:57

   Tylko Polakom Brexit przeszkadza - nikomu wiecej.

  • Do Madry
   10 stycznia, 22:28

   Raczej nie tylko Polakom, poczytaj komentarze na The London Economic, The Independent, The Gardian. Cudownie nie będzie.

  • Madry glupek
   11 stycznia, 09:28

   w czasie globalnych rynkow gdzie chiny tworza swoja unie azjatycka widac jak na dloni ze liczy sie wielkosc ...jezeli ktos nie widzi zmian ktore zachodza na swiecie to ma problem z mysleniem ........uk musi do kogos dolaczyc bo 60 milionowy maly kraj sam nie przetrwa tej walki ..........wojna ekonomiczna wchodzi w nowa faze i tylko potezni sie licza , sily produkcyjne ,mentalnosc i liczba ludzi to jest to co dzisiaj rzadzi swiatem.....anglia odcina sie i blokuje na europe ..........to najwiekszy blad jaki zrobili angole

  • Tak się spytam:
   11 stycznia, 17:03

   Jakie fintech? Niedługo będziecie wpier....ać szczaw z przydrożnych rowów.

  • Janusz ale inny
   11 stycznia, 21:13

   Do Tak się spytam walnąłes prosto aly masz rację ,ten kraj już tak upadł ,a tu IT czego ? informatycy też z tego kraju uciekają ,wczoraj oglądałem film o masowej ucieczce pielęgniarek właśnie teraz po brexicie, najfajniejsze było co mówiły ,ze tu mało płacą ,tylko polskim pielęgniarkom płacą majątek zaraz się tu odezwie jakaś i powie że zarabia miliony.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.02.2021
  GBP 5.195 złEUR 4.518 złUSD 3.725 złCHF 4.120 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości

  Reklama