Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit: Ambasadorowie UE uzgodnili mandat do negocjacji z UK

Brexit: Ambasadorowie UE uzgodnili mandat do negocjacji z UK
Dokument będzie wyznaczał ramy dla głównego negocjatora ze strony UE, Michela Barniera. (Fot. Getty Images)
Unijni ambasadorowie uzgodnili wczoraj mandat w sprawie negocjacji przyszłych stosunków z Wielką Brytanią - poinformowały źródła dyplomatyczne. Dzisiaj mają go zaakceptować unijni ministrowie. Jeśli tak się stanie, w przyszłym tygodniu ruszą rozmowy z Londynem.
Reklama
Reklama

Jedną z kluczowych kwestii w dokumencie, który będzie wyznaczał ramy dla głównego negocjatora ze strony UE Michela Barniera, są gwarancje w sprawie uczciwej konkurencji. Chodzi o równe zasady działania dla firm w UE i Wielkiej Brytanii, tak by przedsiębiorstwa z Wysp korzystając z niższych standardów pracy, czy ochrony środowiska nie zdobywały w ten sposób przewagi konkurencyjnej nad tymi z UE.

Bruksela chce, aby Londyn przyjął takie same regulacje w różnych dziedzinach - od pomocy publicznej po standardy pracy i standardy socjalne. Według nieoficjalnych informacji, na wniosek Francji w tekście zapisano, że unijne standardy będą punktem odniesienia, by stwierdzić w przyszłości, czy Wielka Brytania spełnia swoje obowiązki jako strona umowy.

Okres przejściowy dla Wielkiej Brytanii w UE trwa do 31 grudnia 2020 roku. (Fot. Getty Images)

Zjednoczone Królestwo opuściło UE 31 stycznia, a na początku marca strony mają rozpocząć negocjacje w sprawie przyszłych wzajemnych stosunków. Celem rozmów jest uzgodnienie do końca roku umowy, która obejmowałaby szereg zagadnień - od handlu, przez bezpieczeństwo, rybołówstwo, przestrzeń kosmiczną, po współpracę w zakresie środowiska.

Czasu na negocjacje jest niewiele, bo okres przejściowy dla Wielkiej Brytanii w UE trwa do 31 grudnia 2020 roku. Część dyplomatów wskazuje, że wynegocjowanie partnerstwa może okazać niemożliwe w tak krótkim czasie, zważywszy na to, jak szeroka jest gama tematów, z którymi muszą zmierzyć się strony.

Barnier podkreślał na początku miesiąca, że UE jest skłonna wynegocjować ambitną umowę handlową, która nie będzie zawierała żadnych taryf i kontyngentów na wszystkie towary trafiające na jednolity rynek. Bruksela chce także ambitnego porozumienia w sprawie usług, które obejmuje m.in. handel cyfrowy, własność intelektualną i dostęp do rynków zamówień publicznych.

Czytaj więcej:

Wyjście UK z UE to tylko pierwszy krok. W 2020 r. dalsze negocjacje

Brytyjskie MSZ: Oczekujemy, że UE wywiąże się ze swoich zobowiązań

Johnson: Nie ma potrzeby dostosowywania się do regulacji UE 

UE: Przyszłe relacje finansowe z UK "zależne od umowy handlowej"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama