Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Branża fitness, gastronomiczna, hotelarska i eventowa chce ratować miliony miejsc pracy

Branża fitness, gastronomiczna, hotelarska i eventowa chce ratować miliony miejsc pracy
Niektóre firmy straciły już 95 proc. przychodów w porównaniu do ubiegłego roku. (Fot. Getty Images)
Chcemy pomóc uratować miliony miejsc pracy; mamy propozycje i liczymy na rozmowy - oświadczyli wczoraj przedstawiciele branż fitness, gastronomicznej, hotelarskiej i eventowej. Pismo w tej sprawie skierowali m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Gowina.
Reklama
Reklama

"Jako cztery branże postanowiliśmy pomóc rządowi, uważamy, że jako biznes powinniśmy ramię w ramię pracować z administracją publiczną" - podkreślił Bartosz Bieszyński z Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń podczas konferencji prasowej w Sejmie o propozycjach skierowanych wczoraj do przedstawicieli rządu, Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) oraz rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Bieszyński poinformował, że organizacje zrzeszające te branże przygotowały postulaty oparte na czterech filarach i są one skierowane do najważniejszych teraz dla nich instytucji. Pierwsza grupa propozycji dotyczy PFR i - jak wyjaśnił Bieszyński - jest związana z branżami szczególnie poszkodowanymi, które w rzeczywistości już nie funkcjonują i są zamknięte. Takie przedsiębiorstwa powinny - zdaniem wnioskujących - "otrzymać abolicję całkowitą, jeżeli chodzi o spłatę subwencji otrzymanej z PFR-u". "Ponadto oczekujemy od PFR kolejnej transzy pomocy właśnie do tego typu branż" - dodał.

"Po drugie chcieliśmy otrzymać rekompensaty. To nie jest nasza wina, nieudolność, czy niekompetencja, że nasze restauracje, hotele, salony fitness, kongresy, są zamknięte" - zaznaczył Bieszyński. Według niego, niektóre firmy straciły już 95 proc. przychodów w porównaniu do ubiegłego roku.

Kolejne postulaty dotyczą dalszego dofinansowania kosztów pracy. "Nie potrzebujemy postojowego, zwolnienia z ZUS za jeden miesiąc. Bardzo prosimy panie premierze, żeby nas takimi propozycjami w ogóle nie raczyć, bo to w ogóle nie odpowiada wyzwaniom. Potrzebujemy zwolnienie z ZUS-u, postojowego, dopłaty do wynagrodzeń, co najmniej do marca 2021 roku" - apelował Bieszyński.

Eksperci ostrzegają, że czas na pomoc się kończy. (Fot. Getty Images)

W czwartej grupie postulatów przedsiębiorcy zwrócili uwagę na "ogromne obciążenie kosztami kredytowymi i leasingowymi" i zaproponowali wstrzymanie ich spłaty na pół roku.

"Prosimy rząd, żeby powołać zespół roboczy, a jesteśmy gotowi do pracy od rana do nocy, który będzie pracować z czterema branżami. Ale nie chcemy spotykać się tylko z panem wicepremierem Gowinem, ale również przedstawicielem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, również z przedstawicielem Ministerstwa Finansów i również z przedstawicielem PFR, bo wiemy, że wśród tych czterech instytucji zapadają kluczowe decyzje w gospodarce dla państwa" - podkreślił Bieszyński.

Zwrócił też uwagę na "odsyłanie" przedsiębiorców w minionych miesiącach od jednej instytucji do drugiej. "Jako przedsiębiorcy generujący prawie 50 proc. polskiego Produktu Krajowego Brutto, czujemy, że coś tutaj nie działa do końca. Chcemy, żeby zadziałało, jesteśmy otwarci, mamy konkretne propozycje, które dzisiaj złożyliśmy i liczymy na bardzo szybkie spotkanie, rozpoczęcie prac roboczych" - oświadczył w imieniu branż fitness, gastronomicznej, hotelarskiej i eventowej.

Bieszyński zaznaczył, że branże te już nie mają czasu na zwlekanie, gdyż "kiedy my tutaj rozmawiamy, kolejne firmy upadają, kolejni pracownicy są zwalniani". "My naprawdę nie mamy perspektyw i trzy miliony miejsc pracy jest absolutnie na ten moment zagrożonych" - podkreślił Bartosz Bieszyński.

Czytaj więcej:

Skutki pandemii odczuwa 68 proc. firm w Polsce

"Super Express": Polacy popierają kary za brak maseczek

Polska: 21 tys. 897 nowych zakażeń koronawirusem – najwięcej od początku epidemii

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama