Menu

Boris Johnson obiecuje: "Szczepienia będą prowadzone całodobowo"

Boris Johnson obiecuje: "Szczepienia będą prowadzone całodobowo"
Obecnie większość z 1 500 punktów szczepień - szpitali, przychodni, aptek i centrów szczepień - pracuje od godz. 8:00 do 22:00. (Fot. Getty Images)
Brytyjski premier Boris Johnson obiecał wczoraj, że centra szczepień przeciwko Covid-19 zaczną działać w trybie całodobowym tak szybko, jak to tylko możliwe, ale - jak wyjaśnił - na razie czynnikiem wstrzymującym realizację tego planu są dostawy szczepionek.
Reklama

"Będą otwarte 24 godziny na dobę tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. W tej chwili ograniczeniem są dostawy" - oznajmił Johnson w Izbie Gmin, dodając, że minister zdrowia Matt Hancock wkrótce przedstawi szczegóły.

Obecnie większość z 1 500 punktów szczepień - szpitali, przychodni, aptek i centrów szczepień - pracuje od godz. 8:00 do 22:00. Jak się oczekuje, początkowo w tryb całodobowy przejdzie pilotażowo niewielka część placówek, a szczepienia w nocy będą oferowane przede wszystkim pracownikom służby zdrowia.

Celem brytyjskiego rządu jest zaszczepienie do połowy lutego pierwszą dawką czterech pierwszych grup priorytetowych, czyli wszystkich mieszkańców i pracowników domów opieki, wszystkich osób powyżej 70. roku życia, wszystkich frontowych pracowników służby zdrowia i opieki społecznej oraz wszystkich osób, które z powodu innych schorzeń są szczególnie podatne na zachorowanie na Covid-19.

Liczbę tych osób szacuje się na ok. 14 milionów. Ocenia się, że 88 proc. zmarłych z powodu Covid-19 należało do jednej z tych grup.

Zrealizowanie tego celu wymaga szczepienia ok. 2,5 mln osób tygodniowo, co oznacza, że tempo musi zostać zwiększone. Jednak w zeszłym tygodniu służba zdrowia miała do dyspozycji nieco ponad milion szczepionek, z których niemal wszystkie zostały wykorzystane, zaś w bieżącym dostawy zostaną zwiększone, ale nadal będzie to mniej niż dwa miliony.

Do wtorku włącznie pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 otrzymało 2 mln 639 309 osób, a drugą - 428 232.

8 grudnia ub. roku Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie zaczęła stosować szczepionkę opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech, natomiast 4 stycznia - również jako pierwsza - preparat stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmę AstraZeneca. W piątek do użytku dopuszczona została kolejna szczepionka - amerykańskiej firmy Moderna.

Czytaj więcej:

Pierwszy mieszkaniec UK otrzymał szczepionkę AstraZeneca

UK zatwierdziło szczepionkę firmy Moderna do użytku

Badania: Szczepionka Pfizera - skuteczna przeciwko nowym wariantom SARS-CoV-2

Londyn: Oszust wstrzyknął 92-latce fałszywą szczepionkę na Covid-19

"Wielka Brytania szczepi ponad 200 tys. osób dziennie"

Po pierwszej dawce szczepionki wciąż istnieje ryzyko zachorowania na COVID-19

  Komentarze
  • Ola
   14 stycznia, 11:25

   Super ! Ale jak zachęcić nasz ciemnogród który tak owocnie produkuje nam teorie spiskowe ? Moze restrykcje wstrzymanie zasiłku, odebranie settled, deport ?

  • Abdullah z londynistanu
   14 stycznia, 12:44

   Do Ola ;
   Widać że ty się już zaszczepiłas ... Po Twojej bzdurnej wypowiedzi można się obawiać skutków ubocznych lol

  • Abdullah z londynistanu
   14 stycznia, 12:46

   Niestety po wyższej wypowiedzi Oli widać że szczepionka wpływa na inteligencję ...

  • Magda
   14 stycznia, 14:09

   Ilu proszę Cię bardzo skoro jesteś taka inteligentna i chcesz zabierać zasiłki i deportować to eytlumacz mi jeśli się zaszczepisz i będziesz chroniona to co cię interesuje że ja się nie zaszczepie ? Przecież szczepionka chroni ciebie tak? No chyba że masz tak bardzo wrażliwe serduszko i zaboli cie że.ja umrę na covid co?

  • Yogi
   14 stycznia, 15:46

   @Ola. Nasz ciemnogród obiecuje, że zaszczepi się zaraz po Twoim " jasnogrodzie ".

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.01.2021
  GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł

  Sport


  Sport

  Reklama