Menu

Boris Johnson: Powrót wszystkich uczniów do szkół jest moralnym obowiązkiem

Boris Johnson: Powrót wszystkich uczniów do szkół jest moralnym obowiązkiem
Brytyjscy uczniowie już wkrótce wrócą do szkół. (Fot. Getty Images)
Powrót wszystkich uczniów do szkół we wrześniu jest narodowym priorytetem i moralnym obowiązkiem - napisał brytyjski premier Boris Johnson w artykule opublikowanym w 'Mail on Sunday'.
Reklama

Zasugerował, że w przypadku nowej fali epidemii szkoły zostaną zamknięte jako ostatnie, aby zaś mogły one pozostać otwarte, mogą zostać zamknięte puby, restauracje i sklepy, które nie sprzedają niezbędnych produktów.

"Ta pandemia jeszcze się nie skończyła, a ostatnią rzeczą, na którą każdy z nas może sobie pozwolić, jest samozadowolenie. Ale teraz, gdy wiemy wystarczająco dużo, by bezpiecznie otworzyć szkoły dla wszystkich uczniów, mamy moralny obowiązek to zrobić" - napisał Johnson.

Jak wyjaśnił, "koszty zamknięcia szkoły spadły w nieproporcjonalnie dużym stopniu na osoby znajdujące się w najbardziej niekorzystnej sytuacji, na te właśnie dzieci, które najbardziej potrzebują szkoły", a czas spędzony poza klasą prowadzi do niższych wyników w nauce, co wpływa na obniżenie ich przyszłych szans życiowych.

Napisał, że istnieje obawa, iż "niektóre z nich całkowicie wypadną z systemu edukacji, rynku pracy lub praktyk zawodowych i nigdy do tego nie wrócą".

"Zamykanie naszych szkół na chwilę dłużej niż to absolutnie konieczne jest społecznie nie do przyjęcia, ekonomicznie nie do utrzymania i moralnie niewybaczalne" - podkreślił brytyjski premier.

Jak wskazuje źródło rządowe cytowane przez stację Sky News, Johnson chce, by w przypadku lokalnych blokad w razie nowych ognisk epidemii, szkoły były ostatnim sektorem, który zostanie zamknięty, przed przedsiębiorstwami. "Premier wyraził się jasno, że przedsiębiorstwa, w tym sklepy, puby i restauracje, powinny być do zamknięcia w pierwszej kolejności, a szkoły powinny być otwarte tak długo, jak to tylko możliwe" - przekazało to źródło.

Decyzje dotyczące edukacji podejmowane przez brytyjski rząd dotyczą tylko szkół w Anglii, po edukacja w pozostałych częściach Zjednoczonego Królestwa znajduje się w kompetencjach lokalnych rządów. W Szkocji szkoły wznawiają działalność już w poniedziałek, w Irlandii Północnej - w zależności od klas, 24 lub 31 sierpnia, zaś w Anglii i Walii - 1 września.

Czytaj więcej:

Księżna Kate pomogła stworzyć program edukacyjny dla rodziców małych dzieci

Anglia: Puby "mogą być zamknięte" po to, by móc otworzyć szkoły

University College London: Druga fala zakażeń koronawirusem może być "dwa razy większa"

  Komentarze
  • Gość
   9 sierpnia, 23:04

   Powrót dzieci do szkół vs lock downy, kwarantanny i maseczki... ktoś zwariował?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama