Menu

Boeing zainwestuje miliard dolarów w szkolenia pilotów

Boeing zainwestuje miliard dolarów w szkolenia pilotów
Nowy program szkolenia pilotów ma pozwolić na ograniczenie ryzyka powtórzenia scenariusza z Indonezji i Etiopii. (Fot. Getty Images)
Amerykański koncern Boeing zamierza zainwestować w globalny program szkolenia pilotów. Początkowy wkład firmy ma sięgać miliarda USD. To część szerszego planu odbudowy zaufania - podała wczoraj agencja Reutera za osobami znającymi szczegóły sprawy.
Reklama

Według informacji agencji, inwestycja Boeinga ma stanowić część długoterminowej inicjatywy Global Aviation Safety. Jej szczegóły są utrzymywane w tajemnicy ze względu na opóźnienia w przywróceniu do użytkowania samolotów Boeing 737 MAX, uziemionych od marca po katastrofach, w których łącznie zginęło 346 osób - wskazał Reuters.

Nowy program szkolenia pilotów ma pozwolić na ograniczenie ryzyka powtórzenia scenariusza z Indonezji i Etiopii. Śledczy ustalili, że znaczną rolę w katastrofach odegrało też oprogramowanie kokpitowe.

Producent oczekuje obecnie na zatwierdzenie przez regulatorów zmian w tym systemie oraz w szkoleniach. "Gdy to nastąpi, inicjatywa spółki zostanie oficjalnie uruchomiona" - przekazał jeden z rozmówców Reutera.

Boeingi 737 MAX zostały uziemione po katastrofach, w których łącznie zginęło 346 osób. (Fot. Getty Images)

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) podała na początku listopada, że samoloty Boeing 737 MAX mają szansę odzyskać pozwolenie na loty w obrębie UE w I kw. przyszłego roku. Amerykańskie przedsiębiorstwo spodziewa się, że w USA odpowiednia zgoda zostanie wydana jeszcze przed końcem 2019 r.

Źródło Reutera zastrzegło, że prace nad szkoleniami wciąż trwają, a one same mają być wdrażane stopniowo na przestrzeni kilku lat. Miliardowy początkowy budżet inicjatywy może z czasem wzrosnąć, jednak spółka spodziewa się, że częściowo pokryje się z innymi przyszłymi programami.

Planowane inwestycje Boeinga mają obejmować m.in. poprawę infrastruktury lotniczej oraz systemów symulacji lotów i ruchu powietrznego - wskazał trzeci z informatorów agencji.

Miliardowa inwestycja Boeinga w program poprawy bezpieczeństwa lotniczego nie wlicza się do szacowanych przeszło 8 mld dolarów kosztów z tytułu rekompensat dla linii lotniczych z powodu opóźnień w dostawach i obniżenia produkcji po uziemieniu samolotów 737 MAX. 

Czytaj więcej:

Samoloty Boeing 737 MAX uziemione w całej Unii Europejskiej

Boeing zaktualizuje oprogramowanie 737 MAX

Brexit i Boeing poważnie uderzyły w zyski Ryanair

Media: 400 pilotów pozywa Boeinga za zatajenie wad konstrukcyjnych

Ryanair sprawdza samoloty. Boeingi mogą mieć pęknięcia

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama