Menu

Bilbao pierwszym dużym miastem świata z dozwoloną prędkością do 30 km/h

Bilbao pierwszym dużym miastem świata z dozwoloną prędkością do 30 km/h
Zakaz jazdy powyżej 30 km/h był wprowadzany w tym baskijskim mieście sukcesywnie. (Fot. Getty Images)
Bilbao jest od wczoraj pierwszym miastem świata zamieszkałym przez ponad 300 tys. mieszkańców, w którym obowiązuje na całym jego terenie limit prędkości jazdy do 30 km/h.
Reklama

Jak przypomniał odpowiedzialny w ratuszu w Bilbao za sprawy ruchu drogowego Alfonso Gil, zakaz jazdy powyżej 30 km/h był wprowadzany w tym baskijskim mieście sukcesywnie. Dodał, że już w 2019 roku na terenie ponad 80 proc. ulic Bilbao obowiązywała prędkość do 30 km/h.

Przedstawiciel ratusza wskazał na korzyści płynące z objęcia pojazdów w całym Bilbao "tak niskim" limitem prędkości. "Przede wszystkim chcemy mieć mniej wypadków, i oczywiście - mniej zabitych. Chcemy też mniej zanieczyszczeń oraz hałasu. Jeśli dzięki nowemu ograniczeniu prędkości uda nam się ochronić chociaż jedno ludzkie życie, to mamy już sukces" - oświadczył Gil.

Na terenie Hiszpanii strefy z ograniczeniami prędkości do 30 km/h występują w 19 miastach. Najsurowsze obostrzenia występują w liczącej 80 tys. mieszkańców Pontevedrze, w północno-zachodniej części kraju, gdzie maksymalną prędkość jazdy w śródmieściu tego miasta ustalono na 10 km na godzinę.

We wrześniu 2019 roku rząd Hiszpanii zatwierdził tzw. Krajowy Plan Jakości Powietrza, zgodnie z którym w centrach miast powyżej 50 tys. mieszkańców wprowadzone zostaną do 2023 roku ograniczenia służące całkowitemu wyeliminowaniu tam ruchu samochodowego.

Czytaj więcej:

Od dzisiaj w centrum Londynu nie szybciej niż 20 mph

Miganie się od mandatu może być dużo droższe

Londyn jest teraz cichszy niż w 1928 roku

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.10.2020
  GBP 5.100 złEUR 4.619 złUSD 3.931 złCHF 4.311 zł

  Sport


  Sport

  Reklama