Menu

"Biegowy potop szwedzki". Stena Line zmienia kontrowersyjną nazwę wycieczki

"Biegowy potop szwedzki". Stena Line zmienia kontrowersyjną nazwę wycieczki
Rejs promowano jako "wyjątkowe wydarzenie". (Fot. Getty Images)
Szwedzki przewoźnik promowy Stena Line zmienił nazwę wycieczki, promowanej do tej pory jako 'Biegowy potop szwedzki' na 'Biegowy potop'. Kontrowersje budziło nawiązanie do tragicznego w skutkach najazdu Szwedów na Polskę w latach 1655-1660.
Reklama

Rejs do Szwecji pod nazwą "Biegowy potop szwedzki" promowano w Polsce jako "wyjątkowe wydarzenie, które łączy w sobie radość ze wspólnej aktywności, zwiedzanie i zabawę".

"Potop szwedzki to bardzo nieszczęśliwe określenie dla wycieczki" - stwierdza prof. Dick Harrison, historyk z Uniwersytetu w Lund, autor opracowań na temat potopu szwedzkiego.

Jego zdaniem, większość Szwedów nie ma pojęcia, że ta wojna w ogóle miała miejsce. "Na ogół są zdziwieni, gdy Polacy lub szwedzcy historycy wspominają o potopie szwedzkim" - zauważa prof. Harrison.

Według rzeczniczki polskiego oddziału Stena Line Agnieszki Zembrzyckiej w "Biegowym potopie" "nie chodzi o skojarzenia z wydarzeniem historycznym sprzed 400 lat, a raczej o budowanie pozytywnych relacji pomiędzy ludźmi XXI wieku".

Oblężenie Jasnej Góry przez Szwedów. (Fot. Wikipedia)

"Za pomocą odwołania się do skojarzeń można budować mosty do spotkań pomiędzy ludźmi na płaszczyźnie sportu. Wyjazd Biegowy potop to potop odwrotny - zalejmy Szwecję biegaczami, rowerzystami, aktywnymi ludźmi, którzy chcą spędzać czas razem na sportowo!" - wyjaśnia rzeczniczka.

Zembrzycka powołuje się także na opinię językoznawczyni i biegaczki dr Agnieszki Kijak, która podkreśla, że w nazwach imprez biegowych często wykorzystuje się wieloznaczność wyrazów, a także wyolbrzymia określenia trudu czy walki. Jednocześnie, jak poinformowała Stena Line Polska, "aby nie urazić czyichkolwiek uczuć", podjęto decyzję o zmianie nazwy imprezy.

Według polskiej Fundacji Odbudowy Zniszczeń Dokonanych w Czasie Potopu Szwedzkiego w latach 1655-1660 wojska szwedzkie spowodowały całkowite zniszczenie 188 miast, 186 wsi, 81 zamków, 136 kościołów, 10 browarów oraz 89 pałaców. Wywieziono lub zniszczono wiele dóbr kultury oraz duże ilości dokumentów. Liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o 40 proc.

Czytaj więcej:

Szwecja: Kolizja polskiego promu Stena Line. "Słychać było huk"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 13.08.2020
  GBP 4.865 złEUR 4.401 złUSD 3.718 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Reklama