Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Barnier zapewnia Irlandię o wsparciu ws. granicy

Barnier zapewnia Irlandię o wsparciu ws. granicy
Granica pomiędzy Republiką Irlandii a Irlandią Północną obecnie wygląda tak... (Fot. Getty Images)
Główny negocjator KE ds. Brexitu Michel Barnier zapewnił ministra spraw zagranicznych Irlandii Simona Coveneya, że UE będzie broniła interesów jego kraju w negocjacjach o granicy z Wielka Brytanią.
Reklama
Reklama

Barnier napisał na Twitterze, że przekazał Coveneyowi zaktualizowane informacje dotyczące stanu rozmów z Londynem. "Silna solidarność z Irlandią. Sprawy Irlandii są sprawami UE" - podkreślił.

Wcześniej irlandzki minister, który brał udział w szczycie Partnerstwa Wschodniego w Brukseli, mówił, że aby możliwe było przejście do drugiego etapu rozmów z Wielką Brytanią, "potrzebny jest znaczący postęp w wielu obszarach".

"Oczywiście z perspektywy Irlandii skupiamy się na kwestiach północy i południa wyspy - otrzymania wiarygodnych odpowiedzi, wiarygodnego harmonogramu albo przynajmniej paramentów, które zapewniłyby, że nie będziemy mieli ponownie twardej granicy (między Irlandią a należącą do Zjednoczonego Królestwa Irlandią Północną)" - mówił Coveney dziennikarzom.

Zwracał uwagę, że brak granicy był podstawą irlandzkiego procesu pokojowego przez ostatnie 20 lat. Rząd Wielkiej Brytanii mówi, że nie chce powrotu do twardej granicy, ale są to "aspiracje" - ocenił. "Z całym szacunkiem - nie możemy przejść do drugiej fazy rozmów na podstawie aspiracji. Możemy to zrobić na podstawie wiarygodnej mapy drogowej lub parametrów, na podstawie których będziemy mogli zaprojektować taką mapę" - wyjaśniał.

Reuters podkreśla, że Irlandia, która stoi w obliczu upadku rządu, zaostrzyła ton wobec Londynu, domagając się więcej szczegółów w sprawie granicy między Irlandią i Irlandią Północną.

W stanowisku negocjacyjnym dotyczącym szczególnej sytuacji Irlandii Północnej po Brexicie Wielka Brytania zapewnia, że kluczowe jest utrzymanie postanowień porozumienia wielkopiątkowego.

Chodzi o zachowanie wspólnej strefy podróżowania (Common Travel Area, CTA), a także szczególnych praw obywateli Wielkiej Brytanii i Irlandii w obu krajach i utrzymanie tym samym postanowień porozumienia wielkopiątkowego z 1998 roku, które zakończyło trwający 30 lat krwawy konflikt między zwolennikami pozostania Irlandii Północnej w Wielkiej Brytanii oraz tymi, którzy dążyli do włączenia jej do Republiki Irlandii.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama