Barclays zaostrza stanowisko w sprawie pracy hybrydowej
Barclays nakazał pracownikom przychodzić do biura na dodatkowy dzień w tygodniu. Bank poinformował w notatce do swoich 85 000 pracowników, że będą musieli przychodzić do biura na dodatkowy dzień, co dla większości z nich oznacza trzy dni w tygodniu zamiast dwóch za służbowym biurkiem.
W ostatnich miesiącach coraz więcej dużych korporacji wycofuje się ze swoich elastycznych zasad pracy wprowadzonych podczas pandemii Covid-19, a Amazon i JP Morgan postanowiły, że pracownicy muszą przychodzić do biura już każdego dnia.
Pracownicy Barclays mający kontakt z klientami, tacy jak bankierzy inwestycyjni, są już w większości zobowiązani do przebywania w biurze przez pięć dni w tygodniu.
Barclays hardens stance on hybrid working as staff told to come into office more https://t.co/LRXv7zxxz8
— The Independent (@Independent) January 30, 2025
"Zdajemy sobie sprawę z korzyści płynących z równowagi między elastycznością dla współpracowników a znaczeniem współpracy w naszych fizycznych lokalizacjach. Nasze minimalne wymagania dotyczące czasu spędzonego w biurze różnią się w zależności od obszarów działalności, charakteru pracy i potrzeb firmy" - wyjaśnił rzecznik banku.
Polityka pracy zdalnej została wprowadzona przez większość firm podczas blokad związanych z COVID-19, a pracownicy biurowi zostali przez nią najbardziej dotknięci.
Najnowsze oficjalne dane wykazały, że 28% pracowników w Wielkiej Brytanii pracuje w systemie hybrydowym, co oznacza, że część dni spędzają w biurze, a część w domu. Badanie Urzędu Statystyk Narodowych wykazało, że ludzie odpoczywają i ćwiczą więcej, gdy mogą spędzić część dni w tygodniu w domu.
Tymczasem rząd Partii Pracy zmienia prawo, aby dać ludziom większą możliwość elastycznej pracy. Opracowywany własnie projekt ustawy o prawach pracowniczych ma sprawić, że praca hybrydowa stanie się opcją dla wszystkich, chyba że ich pracodawca udowodni, że jest to nieuzasadnione.
PwC, Santander i Asda to kolejne firmy, które zaostrzyły zasady pracy z domu w ostatnich miesiącach.
Czytaj więcej:
Szefowa Nationwide: Kobiety pracujące z domu mogą tracić szanse na rozwój
Odwrót od pracy hybrydowej? Brytyjscy szefowie coraz częściej chcą widzieć pracowników w biurze
Były szef M&S twierdzi, że praca z domu szkodzi produktywności i "cofa kraj o 20 lat"