Menu

Banksy zniknął z garażu w Port Talbot

Banksy zniknął z garażu w Port Talbot
Przejmujące graffiti pojawiło się w Port Talbot w grudniu ub. roku. (Fot. Getty Images)
Słynny mural 'Most Polluted UK Town' w miejscowości Port Talbot znalazł nowego właściciela i został przeniesiony w inne miejsce - poinformował dziennik 'Metro'.
Reklama

Usunięcie 4,5-tonowego muralu, który w grudniu ub. roku "wyrósł" na ścianie garażu w przemysłowej miejscowości w południowej Walii nie było łatwym zadaniem, a operację poprzedziły tygodnie planowania. "To pierwszy raz, kiedy przenieśliśmy dzieło sztuki, a w przypadku Banksy'ego było to nie lada wyzwanie" - przyznał odpowiedzialny za przebieg akcji Dave Williams.

Do przeniesienia muralu użyto 30-metrowego dźwigu. Dzieło sztuki zostało wcześniej pokryte żywicą i umieszczone w drewnianej ramie.

Ian Lewis, właściciel słynnego już garażu w Port Talbot, sprzedał kawałek ściany Johnowi Brandlerowi, kolekcjonerowi dzieł Banksy'ego. "To bardzo ważna praca - mówi o zanieczyszczeniu, dzieciach i  naszej przyszłości. Nie tylko w Port Talbot, nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na tej planecie" - zaznacza Brandler, który za dzieło zapłacił ponad 100 tys. funtów.

Na tle garażu fotografowały się tysiące osób. (Fot. Getty Images)

Mural "Most Polluted UK Town" z jednej strony ukazuje postać małego chłopca z sankami, cieszącego się płatkami śniegu. Jeśli jednak spojrzymy na drugą część graffiti, staje się jasne, że to, co w rzeczywistości spada na dziecko, to popiół unoszący się z kosza, a może z komina.

Lokalizacja dzieła nie była przypadkowa. Mieszkańcy Port Talbot od lat skarżą się na zanieczyszczone powietrze i "brudne domy".

W maju br. World Heath Organisation (WHO) określiła walijską miejscowość jako najbardziej zanieczyszczone miasto w Wielkiej Brytanii. Później organizacja za to przeprosiła, przyznając, że doszło do niedopatrzenia w danych.

Jak informuje "Metro", dzieło Banksy'ego zostało przeniesione do budynku Ty’r Orsaf - również w Port Talbot.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 09.07.2020
  GBP 4.991 złEUR 4.474 złUSD 3.949 złCHF 4.208 zł

  Sport


  Sport

  Reklama