Menu

Bank Anglii pozostawia stopy procentowe bez zmian

Bank Anglii pozostawia stopy procentowe bez zmian
Bank Anglii "będzie teraz obserwować reakcję przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych na Brexit". (Fot. Getty Images)
Bank Anglii zdecydował wczoraj o pozostawieniu głównej stopy procentowej na niezmienionym poziomie 0,75 proc., ale jednocześnie zasugerował, że może ją obniżyć, jeśli światowa gospodarka się nie ustabilizuje wzrostu lub jeśli nie zniknie niepewność wokół Brexitu.
Reklama

Decyzja o utrzymaniu stopy procentowej była zgodna z oczekiwaniami analityków, choć nie była jednomyślna - dwóch spośród dziewięciu członków Komisji Polityki Monetarnej zagłosowało za jej obniżeniem.

Komisja oświadczyła, że będzie obserwować reakcję przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych na Brexit, a także globalny wzrost gospodarczy. "Jeżeli globalny wzrost gospodarczy nie ustabilizuje się lub jeżeli niepewność w związku z Brexitem pozostanie utrwalona, polityka pieniężna może być konieczna do wzmocnienia oczekiwanego ożywienia wzrostu PKB i inflacji" - napisano w komunikacie.

W trzecim kwartale tego roku wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii wyniósł 0,3 proc. PKB, czyli nieco niżej, niż spodziewała się Komisja podczas listopadowego posiedzenia. W stosunku do listopadowego posiedzenia obniżyła ona również prognozę wzrostu na czwarty kwartał, która teraz wynosi 0,1 proc.

Na rynkach wciąż nie zniknęła niepewność wokół Brexitu. (Fot. Getty Images)

Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii pozostają na niezmienionym poziomie od sierpnia 2018 r. Z powodu niepewności związanej przedłużającym się procesem wychodzenia kraju z Unii Europejskiej Komisja jest niechętna do podejmowania jakichkolwiek ruchów, choć w normalnej sytuacji - zdaniem ekspertów - słabnące tempo wzrostu gospodarczego uzasadniałoby cięcie.

Wprawdzie wyraźne zwycięstwo Partii Konserwatywnej w przedterminowych wyborach do Izby Gmin praktycznie przesądziło, że wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE nastąpi 31 stycznia 2020 r., zatem odszedł czynnik niepewności związany z możliwym drugim referendum lub kolejnym odsunięciem terminu.

Pojawiła się za to obawa o to, że z końcem okresu przejściowego, czyli 31 grudnia 2020 r. nastąpi faktyczny Brexit bez umowy - jeśli nie uda się do tego czasu wynegocjować umowy handlowej między Wielką Brytanią a UE. Obawy te wzmocnił fakt, że w ustawie w sprawie Brexitu, która dzisiaj ma trafić pod obrady Izby Gmin, rząd dodał zapis wykluczający możliwość przedłużenia okresu przejściowego.

Następne posiedzenie Komisji Polityki Monetarnej odbędzie się 30 stycznia przyszłego roku, czyli dzień przed terminem wyjścia kraju z UE.

Czytaj więcej:

Bank Anglii pozostawił stopy procentowe bez zmian

Barnier: Nie ma szans na Brexit do 2021 r.

Bezrobocie w Wielkiej Brytanii spadło do najniższego poziomu od 1975 r.

  Komentarze
  • Ryju
   20 grudnia 2019, 11:28

   Nawet królowa w mowie tronowej ujawniła swoją radykalna wolę do wyjścia z UE. Tak jest chamie, żeście pobrykali sobie w UK, że wolą wyjść z Unii niż was gości . Zostają tylko nie karani i przyjeżdżać będą tylko potrzebni fachowcy. A nie zbiegowie przed problemami w Polsce.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.04.2020
  GBP 5.203 złEUR 4.561 złUSD 4.226 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Reklama