Bank Anglii obniżył stopę procentową i prognozuje wyższy wzrost PKB
Zgodnie z przewidywaniami analityków głosowanie w sprawie poziomu stóp procentowych było bardzo wyrównane – za obniżką opowiedziało się pięciu członków Komitetu Polityki Monetarnej (MPC), za pozostawieniem na dotychczasowym poziomie było czterech.
Obniżka była możliwa dzięki temu, że w maju roczna stopa inflacji po raz pierwszy od prawie trzech lat spadła do 2 proc., czyli była zgodna z celem inflacyjnym BoE.
Główna stopa procentowa BoE pozostawała na poziomie 5,25 proc. – czyli najwyższym od 16 lat - od sierpnia zeszłego roku i był to jeden z dwóch najdłuższych okresów bez zmian w którąkolwiek ze stron od 1997 roku.
The Monetary Policy Committee voted by a majority of 5-4 to reduce #BankRate to 5%. Find out more: https://t.co/zBZeLlwSxD pic.twitter.com/YOcCTfER5o
— Bank of England (@bankofengland) August 1, 2024
Wcześniej, od grudnia 2021 roku do sierpnia 2023 roku, nastąpiła seria 14 kolejnych posiedzeń MPC, podczas których podnoszono stopę procentową. Była to reakcja na rosnącą inflację w efekcie zakłóceń w łańcuchach dostaw po pandemii Covid-19, a później drożejącej energii wskutek rosyjskiej napaści na Ukrainę.
Z kolei poprzedni przypadek obniżenia stopy procentowej miał miejsce w marcu 2020 roku, gdy MPC obniżając ją do 0,1 proc., starał się zapobiec kryzysowi gospodarczemu w efekcie pandemii.
Gubernator Banku Anglii Andrew Bailey ostrzegł jednak, że nie należy się spodziewać, by stopy procentowe teraz spadały tak szybko, jak szybko rosły w okresie od grudnia 2021 roku do sierpnia 2023 roku.
Governor Andrew Bailey explains today’s decision to cut interest rates to 5%. pic.twitter.com/QVpg8FSvcA
— Bank of England (@bankofengland) August 1, 2024
"Presja inflacyjna zmniejszyła się na tyle, że mogliśmy dziś obniżyć stopy procentowe. Musimy jednak upewnić się, że inflacja pozostanie na niskim poziomie i uważać, aby nie obniżyć stóp procentowych zbyt szybko lub zbyt mocno. Zapewnienie niskiej i stabilnej inflacji jest najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, aby wesprzeć wzrost gospodarczy i dobrobyt kraju" – oświadczył.
Bank Anglii przewiduje, że w najbliższych miesiącach inflacja znowu nieco wzrośnie, osiągając na koniec roku poziom 2,75 proc. Dobrą wiadomością dla brytyjskiej gospodarki jest natomiast znaczące podwyższenie prognoz wzrostu na ten rok – z 0,5 do 1,5 proc.
Czytaj więcej:
Czynsze za wynajem prywatnych nieruchomości w Wielkiej Brytanii znów osiągnęły rekordowy poziom
Wysokość rat kredytów hipotecznych "największym problemem" właścicieli nieruchomości w UK
Niekorzystna pogoda w czerwcu osłabiła poziom sprzedaży detalicznej w UK
Wskaźnik inflacji w UK stabilny w czerwcu. Pomogły mu spadające ceny odzieży
Brytyjski dług publiczny jest najwyższy od 1962 r.
Co z tego jak zaraz beda chcieli coś wmówić społeczeństwu że trzeba podnosić bo inaczej ziema się będzie palić. A mediom to też można wierzyć w tych czasach
Jaki wzrost ludzie , Wielka Brytania jest zadluzona prawie na 100% PKB a dokladnie na 99% PKB , Francja zadluzona na 110% PKB a Niemcy nie maja ani eksportu i importu , kraje UE staczaja sie na dno .
Omen 2027 jakie można porównywać EU do UK przecież EU to potężna gospodarka na tę chwilę najbogatszy klub na ziemi i to są amerykańskie statystyki Amerykanie sa zachwyceni EU i głosując na Harris chcą właśnie takiego stylu życia jak w Europie, a wszystko się na to zanosi że mają duże szanse. Zadłużenie w UK tylko pogrąża ten kraj,jak zauważyłeś że kopiują dokładnie to co robi Polska w tej chwili czyli obniżono stopy procentowe i podwyższono lekko podatki,Ja mieszkałem w USA i często zaglądam na forum USA i wiem co mówią Amerykanie o Europie im się strasznie podoba się EU ,nie podoba się im UK.