Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Badanie: W kwietniu nastroje polskich konsumentów lekko w górę

Badanie: W kwietniu nastroje polskich konsumentów lekko w górę
Same nastroje konsumenckie wciaż pozostają rekordowo niskie. (Fot. Getty Images)
W kwietniu nastroje polskich konsumentów nieznacznie się poprawiły, nadal jednak utrzymują się na bardzo niskim poziomie, jednym z najniższych w całej historii badania - wynika z badania Barometr Nastrojów Konsumenckich GfK.
Reklama
Reklama

Jak poinformowano, Barometr Nastrojów Konsumenckich GfK, czyli syntetyczny wskaźnik ilustrujący aktualne nastroje Polaków w zakresie postaw konsumenckich, wyniósł w kwietniu br. -13,2. W stosunku do poprzedniego miesiąca wzrósł o 3,9 jednostki. Podkreślono, że nastroje wciąż utrzymują się na bardzo niskim poziomie - jednym z najniższych w całej historii badania, jak wskazano.

Według sondażu, w kwietniu Polacy lepiej określali swoją aktualną sytuację finansową niż w marcu. Wynik wciąż utrzymuje się jednak mocno pod kreską (wskaźnik -16,4 wobec -24,8 z marca 2023 r.) - podano.

Sytuacja materialna Polaków w ostatnich latach znacznie się pogorszyła. (Fot. Getty Images)

Poprawiły się oceny przyszłej sytuacji gospodarstw domowych (średni wskaźnik wyniósł -15,4 wobec -19,2 sprzed miesiąca). 43 proc. spodziewa się, że kolejne miesiące przyniosą wzrost bezrobocia, o 3 pkt proc. mniej niż w marcu. Wskazano, że obawy związane z rynkiem pracy sukcesywnie spadają, dając w efekcie spadek o około 10 pkt proc. od stycznia tego roku.

Prawie 60 proc. Polaków jest zdania, że ceny towarów i usług wciąż będą rosnąć, przy czym niemal co drugi ankietowany (45,7 proc.) uważa, że inflacja – wbrew zapowiedziom Rady Polityki Pieniężnej – utrzyma dwucyfrową dynamikę.

"Kwietniowa poprawa wskaźnika nastrojów konsumenckich to sygnał wysyłany przez polskich nabywców, którzy mówią: jest źle, ale nie tak źle jak się spodziewaliśmy i jak zapowiadano. Pomimo utrzymującej się już wiele miesięcy rekordowo wysokiej inflacji, w handlu nie widać twardych oznak załamania. Biznes, zwłaszcza w sektorze FMCG, ma się przyzwoicie – choć warto podkreślić, że ilościowo kupujemy wyraźnie mniej produktów niż przed rokiem" – skomentowała Barbara Lewicka z GfK.

Jak dodała, o ile w najbliższym czasie w gospodarce nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, nie należy oczekiwać gwałtownej zmiany nastrojów. "Przed nami prawdopodobnie kolejne wymagające miesiące, w których polscy nabywcy utrzymają pragmatyczną strategię oszczędzania i każdą wydaną złotówkę będą oglądali bardzo dokładnie" - stwierdziła Lewicka.

Czytaj więcej:

CBOS: Kogo lubią Polacy? Anglicy w czołówce, Rosjanie i Węgrzy na końcu

CBOS: Pogorszyła się ocena poziomu życia wśród Polaków

    Komentarze
    • Drakus
      7 maja 2023, 17:31

      Ludzie już tak mają że ile by nie mieli to zawsze będzie im za mało. Polacy szybko zapominają jak żywność była na kartki, a kupno mercedesa to było marzenie. Teraz mają inne możliwości i na wakacje latają do Turcji. Pamiętam czasy gdy w śmietnikach nie było śmieci, a teraz używane auto mogę kupić za dobrą wypłatę. Wielu ludzi na Świecie nie ma takich możliwości. Bieda i strach zmuszały nas do logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. Dzięki temu szybciej rozwijamy się i musimy to zrozumieć, aby nie utracić tego czego mieliśmy okazję się nauczyć.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama