Menu

Badanie: Dwie trzecie stron internetowych hoteli nie chroni danych klientów

Badanie: Dwie trzecie stron internetowych hoteli nie chroni danych klientów
Jak zauważono, większość firm hotelowych niewystarczająco chroni dane klientów. (Fot. Getty Images)
Dwie trzecie stron internetowych hoteli nie chroni danych klientów w należyty sposób, dopuszczając do przypadkowych wycieków, z których korzystają np. firmy analityczne i reklamowe, ale też cyberprzestępcy - wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Symantec.
Reklama

Symantec przyjrzał się ponad 1,5 tys. stron internetowych hoteli w 54 krajach.

Jak zwróciła uwagę agencja Reutera, raport z badań firmy ukazał się kilka miesięcy po informacjach o wycieku danych klientów sieci hoteli Marriott - jest to uznawany za jeden z najgorszych w historii tego typu wyciek. Według szacunków ekspertów, z nienależycie zabezpieczonej bazy danych Starwood, którą hakerzy zaatakowali w 2016 r., wyciekły dane nawet 383 mln osób. Działania cyberprzestępców wykryto dopiero w listopadzie 2018 r. Hotele Marriotta nie zostały ujęte w badaniu Symanteca.

Według informacji przedstawionych przez firmę, z infrastruktury informatycznej hoteli najczęściej wyciekają imiona i nazwiska oraz adresy e-mail klientów, a także ich numery paszportów i kart kredytowych. Symantec twierdzi, że informacje te zazwyczaj pozyskiwane są przez firmy analityczne i reklamowe, ale interesują się nimi też cyberprzestępcy, którzy mogą w ten sposób uzyskać wiedzę np. o podróżach wpływowych biznesmenów czy pracowników administracji rządowej.

Autorzy badania zwracają uwagę, że ryzykiem związanym z wyciekami danych jest także możliwość logowania się nieznanych osób na konta gości hotelowych w systemach rezerwacyjnych i np. odwoływanie rezerwacji czy zdobywanie dodatkowych danych osobowych.

Jak wykazali specjaliści Symantecu, zabezpieczenia stron hotelowych najczęściej zawodzą przy przesyłaniu szczegółów dokonywanych przez klientów rezerwacji drogą e-mailową. Odnośniki prowadzące do informacji o zamówionym noclegu zawierają specjalny kod identyfikacyjny, który może być podejrzany przez ponad 30 zewnętrznych podmiotów, w tym sieci społecznościowe, wyszukiwarki internetowe i firmy z branży analityki marketingowej - ostrzegają eksperci.

25 proc. hoteli przez sześć tygodni nie udzieliło odpowiedzi na pytania Symantecu dotyczące zabezpieczeń na ich stronach i praktyk ochrony danych osobowych. Przedstawiciele hoteli, które zdecydowały się odpowiedzieć zespołowi badawczemu na zadane pytania, zrobili to w ciągu 10 dni od otrzymania korespondencji.

Jak podkreślają autorzy badania, niektóre hotele przyznały, iż wciąż pracują nad aktualizacją swoich systemów informatycznych tak, aby były w pełni zgodne z wymogami unijnego Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO, ang. GDPR), z 2016 roku, wdrożonego w maju ub. r. 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.10.2019
  GBP 4.967 złEUR 4.284 złUSD 3.850 złCHF 3.897 zł

  Sport


  Reklama