Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Badanie: 8 na 10 Polaków zdaje sobie sprawę z problemów ekologicznych

Badanie: 8 na 10 Polaków zdaje sobie sprawę z problemów ekologicznych
Średnie zanieczyszczenie powietrza na polskich wsiach, a nawet w uzdrowiskach, jest wyższe niż choćby w centrum Londynu - wynika z danych pomiarowych. (Fot. Getty Images)
82 proc. ankietowanych Polaków jest świadoma problemów ekologicznych; 44 proc. badanych deklaruje realizację działań proekologicznych bez względu na koszty - wynika z badania na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Konieczność ochrony środowiska jest częściej priorytetem dla kobiet.
Reklama
Reklama

Jak wynika z badania Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, tematykę kryzysu klimatycznego zauważają osoby w wieku 35 lat lub więcej (86 proc.), a w przypadku młodszych odsetek ten wynosi 75 proc. Świadomość ekologicznych problemów, z którymi boryka się nasza planeta ma 82 proc. pytanych.

Zdaniem ekspertki BIG InfoMonitor Haliny Kochalskiej młodzi najpierw koncentrują się na korzystaniu z życia, a ich świadomość ekologiczna wzrasta wraz z nabywaniem doświadczenia. "To starsi wykazują się mniejszą ignorancją i w codziennym życiu bardziej troszczą się o los planety" – podkreśliła.

Dla 65 proc. respondentów ochrona środowiska to "konieczność". Co piąty uznaje ten problem za ważny. Częściej konieczność ochrony środowiska jest priorytetem dla kobiet (71 proc.) niż mężczyźni (59 proc). Natomiast największą wagę do ochrony środowiska przykładają osoby powyżej 45 lat (74 proc.).

Jak zauważyła Kochalska, jednym z najważniejszych obszarów ochrony środowiska jest gospodarka odpadami, a pandemia spotęgowała ten problem. Zaznaczyła, że konieczność zachowania reżimu sanitarnego zwiększyła wykorzystanie jednorazowych środków ochrony osobistej, które po zużyciu nadają się do utylizacji. "To dodatkowy koszt dla konsumentów i firm, ale też dodatkowy problem dla środowiska, który powinien zwrócić uwagę na poziom recyklingu tworzyw sztucznych w Polsce" - podkreśliła.

Polacy powoli doganiają Zachód pod kątem krytycznego stosunku do zanieczyszczania. (Fot. Getty Images)

W badaniu najczęściej wskazywanym działaniem na rzecz dbania o środowisko jest segregacja śmieci (73 proc.). 58 proc. pytanych deklaruje używanie toreb wielokrotnego użytku, prawie połowa stara się nie marnować żywności (44 proc.), a co trzeci ogranicza zużycie wody.

Zaangażowanie w działania proekologiczne wzrasta wraz z wiekiem - np. śmieci segreguje 60 proc. osób do 24. roku życia, a powyżej 45 lat - 78 proc. Toreb wielorazowych używa połowa pytanych do 24 lat i 61 proc. powyżej 45. roku życia. Jedynie 36 proc. młodych deklaruje, że nie wyrzuca kupionej żywności, a w grupie powyżej 45 lat to 48 proc.

Jedna trzecia Polaków chce na ekologii oszczędzać, ale więcej jest tych, którzy z myśląc o ochronie środowiska, są gotowi sięgnąć głębiej do portfela. Realizację działań proekologicznych bez względu na koszty, które osobiście poniosą deklaruje 44 proc. badanych. Z kolei 38 proc. respondentów przyznaje, że będzie się w stanie zaangażować się jedynie, kiedy pozwoli im to "dodatkowo zaoszczędzić pieniądze". 52 proc. jest natomiast zdania, że nie można rozważać korzystnych działań dla planety tylko w kontekście korzyści dla portfela.

Czytaj więcej:

Co trzeci Polak wciąż nie segreguje śmieci

84 proc. Polaków chce korzystać z opakowań zwrotnych

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama