Menu

Badania DNA: Potwór z Loch Ness mógł być gigantycznym węgorzem

Badania DNA: Potwór z Loch Ness mógł być gigantycznym węgorzem
Potwór z jeziora Loch Ness to największa nierozwiązana tajemnica w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Badacze z Nowej Zelandii mają nową hipotezę na temat legendarnego potwora z Loch Ness. 'To mógł być olbrzymi węgorz' - poinformowali wczoraj naukowcy, którzy przebadali dziesiątki próbek DNA z jeziora w Szkocji.
Reklama

Po dziesięcioleciach spekulacji na temat tego, czy Nessie jest mitem czy rzeczywistością, zespół naukowców z Nowej Zelandii dokonał szczegółowej analizy DNA w głębokim na 226 metrów jeziorze - i nie znalazł żadnych dowodów na istnienie gigantycznego, łuszczącego się gada lub innej potwornej istoty.

Badacze znaleźli jednak duże ilości materiału genetycznego pochodzącego od węgorzy, co skłoniło ich do spekulacji, że w najlepszym wypadku stworzenie w Loch Ness jest gigantyczną rybą tego gatunku.

"Dane genetyczne nie zdradzają rozmiaru ryb, ale biorąc pod uwagę ilość węgorzego DNA, nie możemy wykluczyć, iż potwór z Loch Ness jest po prostu gigantycznym węgorzem" - stwierdził wczoraj główny badacz Neil Gemmell z University of Otago w Nowej Zelandii.

Badania nadzorował Neil Gemmell z Otago University w Nowej Zelandii. (Fot. Getty Images)

Średnia długość dorosłego węgorza europejskiego to 60-80 cm. Jednak w sprzyjających warunkach może on dorastać nawet do 4-6 metrów.

W badaniu naukowcy zebrali próbki wody z trzech różnych głębokości jeziora Loch Ness i przeanalizowali futro, pióra, skórę, łuski, a nawet kał.  DNA zostało wyekstrahowane z 250 próbek, które następnie zsekwencjonowano i przeanalizowano w oparciu o istniejące bazy danych w nowozelandzkim Dunedin.

Co ciekawe, w jeziorze znaleziono również DNA ludzi, psów, owiec, bydła, jeleni, borsuków, królików, nornic i wielu gatunków ptaków.

Potwór z Loch Ness to największa nierozwiązana tajemnica w Wielkiej Brytanii, z niezliczonymi próbami znalezienia tej mitycznej bestii. W 2003 roku BBC przeprowadziło ogromne poszukiwania potwora z Loch Ness i użyto wówczas 600 sonarów. 

Zdjęcie potwora z Loch Ness wykonane w 1934 r. (Fot. Getty Images)

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 23.11.2020
  GBP 5.027 złEUR 4.468 złUSD 3.762 złCHF 4.131 zł

  Sport


  Sport

  Reklama