Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Badania: Tam, gdzie było mniej szczepień przeciwko COVID-19, zmarło więcej osób

Badania: Tam, gdzie było mniej szczepień przeciwko COVID-19, zmarło więcej osób
Specjaliści wykazali, że gdyby większy odsetek populacji był zaszczepiony przeciw COVID-19, można byłoby uniknąć setek tysięcy przypadków hospitaliacji i zgonów. (Fot. Getty Images)
Na przykładzie kilku stanów amerykańscy specjaliści wykazali, że w tych regionach, gdzie zaszczepiono mniejszy odsetek dorosłej ludności, więcej było hospitalizacji i zgonów z powodu COVID-19.
Reklama
Reklama

Do analizy wykorzystano dane dotyczące pandemii w Teksasie i Florydzie, gdzie przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 zaszczepiło się stosunkowo mało, bo odpowiednio zaledwie 55,8 i 59,5 proc. mieszkańców. Obydwa regiony porównano z takimi stanami jak Vermont, Connecticut, Massachusetts, Maine oraz Rhode Island, w których średnio zaszczepiło się 74 proc. ludności.

Jak informuje "Lancet Infectious Diseases", pod uwagę wzięto okres od 12 grudnia 2020 r., gdy zaczęły się szczepienia przeciwko COVID-19 w USA, do końca lipca 2021 r. Analizowano zgony oraz hospitalizacje, uwzględniając liczbę ludności i jej profil wiekowy. I wykazano, że tam, gdzie było więcej szczepień, mniej było przyjęć do szpitala i zmarło mniej osób z powodu tej choroby.

Specjaliści pod kierunkiem Pratha Saha z Yale School of Public Health w New Haven twierdzą, że gdyby w Teksasie zaszczepiło się 74 proc. populacji, czyli tyle ile w Vermont, Connecticut czy Massachusetts, liczba zakażeń COVID-19 byłaby mniejsza o 664 tys. W przypadku Florydy przy tym samym odsetku szczepień można było uniknąć 648 tys. zachorowań.

Jeśli chodzi o liczbę hospitalizacji, to dzięki większej liczbie szczepień (na poziomie 74 proc.), była ona mniejsza odpowiednio o 37,5 tys. i 61,3 tys., a zgonów – o 6,3 tys. i 16,2 tys. W sumie obu stanach Teksas i Floryda większa liczba szczepień przeciwko COVID-19 pozwoliłaby zapobiec ponad 95 tys. hospitalizacji i 22,5 tys. zgonów – wyliczają amerykańscy specjaliści.

W Polsce od grudnia 2020 r. do tej pory wykonano prawie 58 mln szczepień przeciwko COVID-19 – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Zaszczepiono w sumie 64 proc. populacji.

15 kwietnia zostaną wystawione e-skierowania na piątą dawkę szczepionki, z której będą mogły skorzystać osoby w wieku co najmniej 60 lat, z upośledzoną odpornością albo te, które pracują w ośrodkach leczniczych. Warunkiem jest zaszczepienie się drugą dawką szczepionki przypominającej w okresie od kwietnia do września 2022 r.

Czytaj więcej:

Pierwsza w Indiach i druga na świecie szczepionka donosowa przeciwko Covid-19

Dyrektor generalny WHO: W 2023 roku będziemy mogli ogłosić koniec pandemii Covid-19

WHO: Zakażone jenoty azjatyckie mogą być współodpowiedzialne za wybuch pandemii

Joe Biden podpisał ustawę nakazującą odtajnienie informacji o pochodzeniu koronawirusa

UK z 334 roszczeniami odszkodowawczymi za zgony spowodowane przez szczepionkę Covid

Komisja Europejska dopuściła do użycia nową biwalentną szczepionkę przeciw SARS-CoV-2

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama