Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

BBC puści serial, a Polacy będą protestować

BBC puści serial, a Polacy będą protestować
Część polskich imigrantów na Wyspach chce walczyć z emisją kontrowersyjnego serialu 'Nasze matki, nasi ojcowie'. Na jutro zapowiedzieli kolejny protest pod siedzibą BBC.
Reklama
Reklama
Nie ustaje spór wokół 3-częściowego dokumentu, poświęconego losom pięciu niemieckich żołnierzy, którzy walczyli na frontach II wojny światowej. Atmosfera zrobiła się jeszcze bardziej napięta, kiedy o wykupieniu licencji na serial poinformowała brytyjska BBC.

Pismo o wstrzymanie emisji serialu wysłało do stacji m.in. stowarzyszenie Patriae Fidelis. Zdaniem przedstawicieli tej organizacji, obraz jest "przykładem antypolskiego oszczerstwa, znieważającego pamięć Polaków walczących z niemieckimi okupantami".

3 września br. grupa zorganizowała swój pierwszy protest - wtedy pod siedzibą stacji zgromadziło się ok. 100 osób z polskimi flagami i transparentami.

Tymczasem już jutro odbędzie się kolejna manifestacja. W ten sposób stowarzyszenie młodzieży patriotycznej oraz grupa Polish Media Issues chcą zwrócić uwagę odbiorców na "niewłaściwie przedstawienie historii" w niemieckim serialu.

"Bezpośrednią przyczyną tej fali protestów jest przedsatwienie Armii Krajowej jako organizacji nasyconej antysemityzmem" - tłumaczą inicjatywę członkowie Patriae Fidelis. Dodają, że wyemitowanie serialu przez BBC to "kompletna pogarda dla polskiej społeczności i jej kultury, podczas gdy polski stał się drugim najczęściej używanym językiem w Wielkiej Brytanii".

"Są to sprawy narastające od pewnego czasu i sądzimy, że protestując będziemy mogli sprostować nieprawdy zawarte w serialu ZDF, zmieniając np. niektóre podtytuły, usuwając fragmenty lub opatrując je komentarzem itd., ale BBC odmawia dialogu. To organizacja będąca światem samym dla siebie. Jeśli postanowi coś zignorować, to nie ma jak się od tego odwołać" - dodaje Jan Niechwiadowicz z Polish Media Issuses. Grupa ta systematycznie monitoruje brytyjskie media, prostując nieprawdziwe informacje o Polsce i Polakach. Własnym nakładem wydała broszurę "A Challenge to the BBC" (Wyzwanie dla BBC), w której poddaje dogłębnej analizie to, co nadawca mówi i pisze o Polsce.
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.12.2022
  GBP 5.4610 złEUR 4.6850 złUSD 4.4492 złCHF 4.7576 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama