Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

BBC: Banksy chce kupić byłe więzienie w Reading

BBC: Banksy chce kupić byłe więzienie w Reading
Oscar Wilde przebywał w więzieniu w Reading przez 2 lata. (Fot. Getty Images)
Słynny brytyjski artysta street-artowy Banksy chce zebrać 10 mln funtów na zakup byłego więzienia w Reading, w którym odsiadywał wyrok Oscar Wilde, aby można je było przekształcić w centrum sztuki - podała stacja BBC.

Reklama
Reklama

Nieujawniający swej tożsamości artysta obiecał, że zbierze równowartość wskazanej ceny wywoławczej poprzez sprzedaż szablonu, którego użył w marcu do namalowania swojego dzieła na wpisanym na listę zabytków budynku byłego więzienia.

Banksy wcześniej potwierdził, że jest autorem dzieła, które przedstawia więźnia - przypominającego irlandzkiego poetę i dramaturga Oscara Wilde'a - uciekającego na linie zrobionej z pościeli przywiązanej do maszyny do pisania.

Wilde był przetrzymywany w więzieniu w Reading na zachód od Londynu w latach 1895-1897, a trafił do niego po tym, jak wyszedł na jaw jego romans z lordem Alfredem Douglasem. Upamiętnił je w opublikowanym w 1898 roku poemacie zatytułowanym "Ballada o więzieniu w Reading".

Budynek od 2013 roku nie jest już używany jako więzienie, a dwa lata temu brytyjskie ministerstwo sprawiedliwości wystawiło go na sprzedaż. Jednak zawarta w 2020 roku umowa z jednym z deweloperów nie doszła do skutku i budynek - którego utrzymanie kosztuje 250 tys. funtów rocznie - ponownie wystawiono na sprzedaż. W związku z tym rada miejska Reading ponownie złożyła ofertę, by przekształcić budynek w centrum artystyczne. To właśnie tę ofertę Banksy chce wspomóc zebraniem pieniędzy.

"Przekształcenie miejsca, które go (Wilde'a) zniszczyło w schronienie dla sztuki pasuje tak doskonale, że musimy to zrobić" - oświadczył Banksy. Wyjaśnił, że na budynek byłego więzienia natknął się kiedyś przypadkiem przejeżdżając koło niego i jeszcze zanim poznał jego historię obiecał sobie, że coś na nim namaluje, bo rzadko zdarza się znaleźć w centrum jakiegokolwiek miasta ciągnącą się na długości 500 metrów jednolitą przestrzeń.

Resort sprawiedliwości Wielkiej Brytanii oświadczył, że termin składania ofert minął i obecnie są rozpatrywane te, które wpłynęły.

Czytaj więcej:

Banksy zachęca do zakładania maseczek w Londynie

Łodzi Banksy'ego ratującej uchodźców groziło zatonięcie

Rekordowa cena za obraz Banksy'ego będący hołdem dla NHS

  Komentarze
  • Anti-Banksy
   6 grudnia 2021, 11:50

   To wielkiego Banksy'ego nie stac zeby kupic tylko zbiera ? Moze zamiast robic z tego jakies centrum sztuki warto zrobic centrum badan nad prawdziwym lekiem na srovid czy centrum badan nad rakiem ? Teraz wychodzi kto jest kim. Po czynach ich poznacie.

  • Sztuka
   6 grudnia 2021, 23:59

   Anti, co to za myślenie ? Sztuka ci się nie podoba ? Najlepiej całą kasę przeznaczać na żarcie i biednych. Po co filmy, teatr, wystawy, muzea, itd. itp. ? Po co biblioteki, książki ? Od razu musi być zbożny cel. Tragedia !

  • Sztuka
   7 grudnia 2021, 23:58

   A tak na marginesie, to Banksy mógłby wykupić te ciupe i wezwać ludzi do zamknięcia w niej rządzących i ekspertów od srandemii. Bo na wszystkich GP, to trzeba byłoby utworzyć jakiś obóz.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.01.2022
  GBP 5.4934 złEUR 4.5697 złUSD 4.1048 złCHF 4.4086 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama