Australian Open: Pierwsi półfinaliści w wielkoszlemowym turnieju w Melbourne

Rosjanin Karen Chaczanow i Kazachstanka Jelena Rybakina są pierwszymi półfinalistami turnieju Australian Open. (Fot. Getty Images)
Karen Chaczanow został pierwszym półfinalistą rywalizacji tenisistów w wielkoszlemowym Australian Open w Melbourne. Przy prowadzeniu Rosjanina 7:6 (7:5), 6:3, 3:0 jego ćwierćfinałowy rywal Sebastian Korda skreczował z powodu kontuzji. Rundę wcześniej Amerykanin wyeliminował Huberta Hurkacza. Wśród kobiet do półfinału awansowała Jelena Rybakina, która w 1/8 finału wyeliminowała Igę Świątek.

To pierwszy półfinał 26-letniego zawodnika z Moskwy w Melbourne. W najlepszej czwórce zmagań wielkoszlemowych był już we wrześniu w nowojorskim US Open.

"Być w półfinale drugiego z rzędu turnieju Wielkiego Szlema to cudowne uczucie. Szkoda jednak, że nie udało się dokończyć meczu. To nie jest wymarzona droga do zwycięstwa" - przyznał 20. dotychczas w światowym rankingu Chaczanow.

22-letni w drugim secie nabawił się urazu nadgarstka i poprosił o przerwę medyczną. Kontynuował grę, ale kontuzja coraz bardziej dawała znać o sobie i w trzecim secie zrezygnował z dalszej rywalizacji.

Korda, który pięć lat temu triumfował w Melbourne w juniorskich zmaganiach, odniósł największy sukces w karierze. Jego ojciec Petr w barwach Czech wygrał Australian Open w 1998 roku.

Półfinałowym rywalem Chaczanowa będzie Grek Stefanos Tsitsipas. Rozstawiony z numerem trzecim grecki tenisista wygrał dzisiaj z Czechem Jirim Lehecką 6:3, 7:6 (7-2), 6:4.

Tsitsipas i Chaczanow grali wcześniej ze sobą pięć razy. Wszystkie mecze wygrał Grek.

Wśród pań do półfinału wielkoszlemowego Australian Open w Melbourne awansowała Jelena Rybakina, która w 1/8 finału wyeliminowała Igę Świątek. Rozstawiona z numerem 22. tenisistka z Kazachstanu wygrała z Łotyszką Jeleną Ostapenko nr (17.) 6:2, 6:4.

Rybakina w rankingu WTA plasuje się na stosunkowo niskim 25. miejscu, gdyż w ubiegłorocznym Wimbledonie, który wygrała, nie były przyznawane punkty ze względu na niedopuszczenie do rywalizacji tenisistów z Rosji i Białorusi. Gdyby je otrzymała, to zajmowałaby miejsce w czołowej dziesiątce.

Z pokonaniem Ostapenko nie miała większych problemów. Podobnie jak w meczu ze Świątek urodzona w Moskwie, a występująca w barwach Kazachstanu tenisistka bardzo dobrze serwowała. Tym razem posłała 11 asów, a rywalka tylko jednego.

W pierwszej partii Rybakina szybko objęła prowadzenie 5:1. Druga była wyrównana do stanu 2:2. W piątym gemie mistrzyni z londyńskiej trawy uzyskała kluczowe przełamanie.

W półfinale rywalką Rybakiny będzie rozstawiona z numerem 24 Białorusinka Wiktoria Azarenka.