Menu

Australia: Stworzono karabin, który może unieszkodliwiać drony

Australia: Stworzono karabin, który może unieszkodliwiać drony
Drony stanowią coraz większe zagrożenie, zwłaszcza na lotniskach i w pobliżu obiektów wojskowych. (Fot. Getty Images)
Australijska firma zademonstrowała możliwości Drone Shield - 'futurystycznego karabinu', który może zdezaktywować latający dron i doprowadzić służby do jego właściciela.
Reklama

Australijska firma obronna Drone Shield opracowała karabin, który szybko i skutecznie dezaktywuje latające drony. Na filmie reklamowym wypuszczonym przez firmę można zobaczyć, jak żołnierz namierza dron specjalnym karabinem, hakując jego częstotliwość. Po wycelowaniu i pociągnięciu za spust, dron zaczyna opadać na ziemię.

Karabin ma 2,5 km zasięgu i jest w stanie dezaktywować latające drony z ponad 3 000 stóp (100 m), używając zagłuszających częstotliwości radiowych. Posiada możliwość zakłócenia lotu dronów każdego typu, a nawet kilku dronów jednocześnie.

Firma współpracowała w ubiegłych latach z armią brytyjską oraz dbała o bezpieczeństwo uczestników w czasie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Korei Południowej w 2018 roku.

Prezes, Oleg Vornik, nie ujawnił jeszcze kosztów nowatorskiego systemu. Potwierdził jednak, że mogą zamknąć się one w wysokości kilkuset tysięcy, a nawet milionów dolarów. Dodał także, że system na pewno będzie pomocny w ochronie portów lotniczych.

Na brytyjskich lotniskach w ciągu ostatnich lat doszło do kilku poważnych incydentów z udziałem dronów.

"Nasz pomysł działa trochę jak Google Maps, pokazując nam obraz obszaru, na którym można zidentyfikować pilota drona i zlokalizować go. System umożliwia także podgląd wideo drona za pomocą czujników wykrywania częstotliwości radiowych. Na rynku nie ma dotychczas niczego, co mogłoby się równać z naszą technologią" - podsumował Vornik.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.08.2020
  GBP 4.912 złEUR 4.417 złUSD 3.750 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Reklama