Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

AstraZeneca wycofuje szczepionkę przeciw Covid-19

AstraZeneca wycofuje szczepionkę przeciw Covid-19
Ta szczepionka - podobnie jak inne preparaty przeciw koronawirusowi - budział wiele kontrowersji... (Fot. Getty Images)
Firma AstraZeneca poinformowała o rozpoczęciu wycofywania ze światowych rynków swojej szczepionki przeciwko Covid-19 w związku z 'nadwyżką dostępnych zmodernizowanych' preparatów.
Reklama
Reklama

Przedsiębiorstwo przekazało, że z uwagi na nadwyżkę zmodernizowanych szczepionek spadł popyt na jej preparat Vaxzevria, który już nie jest produkowany ani dostarczany.

Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny wcześniej przyznał, że szczepionka może powodować skutki uboczne, takie jak zakrzepy krwi i niska liczba płytek krwi - przypomina agencja Reutera. Wniosek o wycofanie szczepionki został złożony 5 marca, a wszedł w życie 7 maja - podał brytyjski dziennik "Daily Telegraph". 

"Według niezależnych szacunków, w samym pierwszym roku stosowania leku uratowano życie ponad 6,5 miliona osób, a na całym świecie dostarczono ponad 3 miliardy dawek" – czytamy w oświadczeniu firmy.

"Nasze wysiłki zostały docenione przez rządy na całym świecie i są powszechnie uważane za kluczowy element zakończenia globalnej pandemii. Będziemy teraz współpracować z organami regulacyjnymi i naszymi partnerami, aby wytyczyć jasną ścieżkę prowadzącą do zakończenia tego rozdziału i znaczącego wkładu w pandemię Covid-19" - dodają przedstawiciele AstraZeneca.

W 2021 r. firma AstraZeneca zmieniła nazwę swojej szczepionki przeciw Covidowi na Vaxzevria. Preparat został dopuszczony do stosowania u osób w wieku 18 lat i starszych, podawany w postaci dwóch wstrzyknięć, zwykle w mięsień ramienia, w odstępie około trzech miesięcy. W niektórych krajach był również używany jako zastrzyk przypominający.

Szczepionka składa się z innego wirusa z rodziny adenowirusów, zmodyfikowanego tak, aby zawierał gen wytwarzający białko SARS-CoV-2, wirusa wywołującego Covid-19 - nie zawiera jednak samego wirusa i nie może go wywołać.

Chociaż ogólnie stwierdzono, że Vaxzevria jest bezpieczna i skuteczna, niosła ze sobą ryzyko rzadkiego, ale poważnego działania niepożądanego, znanego jako zakrzepica z małopłytkowością (TTS). Rzadki zespół wystąpił u około dwóch do trzech osób na 100 000 zaszczepionych.

Kierownik epidemiologii na Uniwersytecie Deakin w Australii, profesor Catherine Bennett, stwierdziła, że ​​szczepionka odegrała kluczową rolę w światowej walce z wirusem, szczególnie na początku pandemii, kiedy dostępna była ograniczona liczba szczepionek.

"Uratowało to miliony istnień ludzkich i nie należy o tym zapominać" – zauważyła.

W najnowszym zaleceniu dotyczącym szczepionki przeciwko Covid-19 wydanym przez Światową Organizację Zdrowia w kwietniu stwierdzono, że receptury szczepionek przeciwko Covid-19 powinny być ukierunkowane na linię wirusa JN.1, która wypiera istniejące warianty linii XBB.

Czytaj więcej:

Brytyjscy naukowcy wciąż badają wpływ szczepionek przeciwko COVID-19. Oto wyniki najnowszych analiz

Niemcy: Mężczyzna został zaszczepiony przeciw koronawirusowi 217 razy

    Komentarze
    • Ta jasne
      8 maja, 16:13

      Ja szacuje że ta szczepionka uratowała życie w samej Brytani jakiś miliard ludzi a na świecie że 3 triliony albo i więcej.

    • Matt Londonist
      8 maja, 22:07

      @ta jasne - w UK to byly kwadryliony ludzi ;-)

    • TiBi
      9 maja, 05:15

      Wycofanie szczepionek nie ma nic wspólnego oczywiście z faktem ze powoduje u osób starszych wzrost komórek raka .Oraz problemy z depresja lub stany lękowe. Narud uwierzył że zbliża się koniec świata i trzeba się szczepić. Teraz skutki preparatów placebo benda dotykać kolejne pokolenia .

    • Cenzuuraaaaa!
      9 maja, 11:02

      O skutkach ubocznych bylo wiadomo już po pierwszych osobach testowanych.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama