Menu

Artyści z UK będą mogli występować w większości krajów UE bez wiz

Artyści z UK będą mogli występować w większości krajów UE bez wiz
Brytyjski rząd wynegocjował porozumienie ws. ruchu bezwizowego dla artystów. (Fot. Getty Images)
Brytyjscy artyści będą mogli występować w większości krajów Unii Europejskiej bez konieczności ubiegania się o wizę lub pozwolenie na pracę - poinformował rząd w Londynie.
Reklama
Reklama

Do końca okresu przejściowego po Brexicie, czyli do 31 grudnia 2020 roku, Wielka Brytania była objęta unijnymi zasadami swobodnego przepływu osób, co oznaczało, że wykonawcy mogli organizować koncerty i występy bez konieczności martwienia się o wizy lub pozwolenia na pracę.

Ale od początku tego roku brytyjscy artyści potrzebowali pozwoleń na pracę w miejscach, w których zamierzają wystąpić, co oznaczało dodatkowe formalności oraz wyższe koszty, choć z powodu pandemii koronawirusa i tak niemal wszystkie koncerty i występy zostały wstrzymane. W sprawie zmian tych zasad mocno lobbowali m.in. muzycy Elton John i Ed Sheeran.

Brytyjskie ministerstwo cyfryzacji, kultury, mediów i sportu (DCMS) ogłosiło przedwczoraj wieczorem, że wynegocjowało umowę z 19 państwami UE, która pozwala brytyjskim wykonawcom na krótkie trasy koncertowe bez konieczności posiadania wizy. Te kraje to: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Holandia, Polska, Słowacja, Słowenia i Szwecja.

Jak dodało ministerstwo, trwają rozmowy z pozostałymi państwami UE na temat możliwości ujednolicenia ich przepisów z tymi obowiązującymi w Wielkiej Brytanii, które pozwalają wykonawcom i personelowi technicznemu na pobyt bezwizowy przez okres do trzech miesięcy.

"Chcemy, aby fantastyczni brytyjscy wykonawcy i pracownicy sektora kreatywnego mogli łatwo wyjeżdżać na zagraniczne tournée. Chcemy zapewnić, że kiedy ograniczenia związane z Covid-19 zostaną zniesione, trasy koncertowe będą mogły zostać wznowione, a nasi wiodący na świecie twórcy i artyści nadal będą mogli swobodnie podróżować, rozwijając swoje umiejętności, rozszerzając swoją publiczność i pokazując światu to, co najlepsze w brytyjskiej kreatywności" - oświadczyło DCMS.

Czytaj więcej:

Mleczny paraliż w UK. Winny Brexit i "pingdemia"

Brytyjczycy podróżujący do krajów UE będą musieli zapłacić 7 euro

  Komentarze
  • Jobo
   6 sierpnia, 13:07

   Po co Polakom brytyjskie gwiazdy ? Mamy rodzime. Sławomir, Zenek, Margaret i inni wystarczą.

  • Haa
   6 sierpnia, 15:01

   Dla nich pandemi nie ma , zwyczajnych ludzi traktuje się jak stado baranów do wyszczepienia

  • AL
   6 sierpnia, 15:10

   UK wygrywa na razie batalię z UE. Zjedli ciastko i je mają nadal. Piękne!
   Niedługo załatwią sobie bezproblemowe wczasy i prace sezonowe w UE.

  • JoBo
   7 sierpnia, 00:20

   @Al. W tym przypadku, to nie jest żadna wygrana. Po prostu zespoły i piosenkarze z UK dominują na rynku europejskim. Wymień choć jedna grupę muzyczną np. z Francji, która ma trasę koncertową po Europie ? Niestety, nie wymienisz. A brytyjskich trochę by się zebrało. Podobnie z piosenkarzami, czy piosenkarkami.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.10.2021
  GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama