Menu

Aplikacja AuschwitzVR przeniesie nas do wirtualnego obozu zagłady

Aplikacja AuschwitzVR przeniesie nas do wirtualnego obozu zagłady
Aplikacja pozwoli zajrzeć w każdy zakamarek KL Auschwitz. (Fot. Getty Images)
Opracowywana przez polski startup aplikacja pozwoli posiadaczom gogli do odbioru rzeczywistości wirtualnej zajrzeć w każdy zakamarek KL Auschwitz. To jednak nie będzie zwiedzanie muzeum, ale poznawanie realiów funkcjonowania nazistowskiego obozu podczas II wojny światowej.
Reklama

"Dzięki technologii VR i stereoskopowemu widokowi 360° będziemy swobodnie poruszać się po terenie obozu, kucać, wychylać się, a trzymane w rękach kontrolery pozwolą podnosić znajdujące się tam przedmioty i przyglądać się im się z bliska. To wyjątkowe, immersyjne doświadczenie dodatkowo będzie oferować również szereg scenariuszy – wirtualnych opowieści o piekle, jakie czekało na trafiających do obozu" – informują twórcy aplikacji na swojej stronie internetowej.

Przykładowe scenariusze to: "Droga do komór gazowych" (od wagonów śmierci po chmury gazu), "Apel" (codzienny koszmar więźniów obozu), "Numer obozowy" (element procesu odbierania więźniowi jego tożsamości).

By stworzyć jak największe wrażenie realizmu, autorzy aplikacji szczegółowo badają archiwalne dokumenty dotyczące funkcjonowania obozu Auschwitz. Posiłkują się historycznymi zdjęciami lotniczymi, planami kartograficznymi i architektonicznymi, zdjęciami wykonanymi przez oficerów SS.

Dzięki temu mogą więc pokazać autentyczne obiekty, jak np. barak typu szwajcarskiego, który był popularny już przed wojną, a w obozie został przeprojektowany tak, by mógł spełniać funkcję szpitala, administracji, kuchni, łaźni czy siedziby garnizonu. Są tam także krematoria niemieckiej firmy Topf und Soehne.

By stworzyć wrażenie realizmu, autorzy aplikacji badają archiwalne dokumenty dotyczące funkcjonowania obozu.

Projekt jest w fazie tworzenia. Jego autorzy, Sebastian Ośka i Tomasz Majewski z dzierżoniowskiego startupu Real Invented Studio, próbują pozyskać fundusze na realizację przy pomocy Kickstartera – społecznościowej platformy crowdfundingowej.

Ich zdaniem, aplikacja zainteresuje szkoły i uczelnie, stowarzyszenia krewnych ofiar oraz ocalałych, państwowe instytucje kulturalne i historyczne, a także instytucje pozarządowe i muzea.

Sebastian Ośka ma już w dorobku takie projekty jak film krótkometrażowy "Miasto ruin", zrealizowany dla Muzeum Powstania Warszawskiego, rekonstrukcję Bitwy pod Grunwaldem dla Muzeum Narodowego w Warszawie czy wirtualny spacer po XIX-wiecznym Dzierżoniowie.

Czytaj więcej:

Wyrok dla Irlandczyka, którzy dokonał zniszczeń w Auschwitz

Muzeum Auschwitz apeluje do zwiedzających, by szanowali pamięć ofiar

Biografia Pileckiego nominowana do prestiżowej brytyjskiej nagrody

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Reklama