Menu

Anglia wprowadzi system ostrzegania przed upałami

Anglia wprowadzi system ostrzegania przed upałami
Wysokie temperatury mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego. (Fot. Getty Images)
Rządowy organ Public Health England opracował nowy system ostrzeżeń pogodowych przed ekstremalnymi upałami. Jego wejście w życie jest odpowiedzią na rosnącą liczbę zgonów z powodu wysokich temperatur w Wielkiej Brytanii.
Reklama
Reklama

Dr Will Lang z Met Office przekazał na spotkaniu z grupą Local Government Association, że system ostrzeżeń zaczął już funkcjonować na terenie Anglii. W jego ramach, eksperci będą mogli wydawać bursztynowe lub czerwone alerty, które różnymi kanałami trafiać będą do mieszkańców.

Decyzję podjęto po tym, gdy Public Health England odnotował w ubiegłym roku 2 256 zgonów z powodu upałów. Była to najwyższa taka liczba od 2004 roku, kiedy to rozpoczęto rejestrowanie liczby śmiertelnych wypadków na skutek wysokich temperatur powietrza.

Jak przekazano, najwięcej zgonów z tego powodu odnotowano w ubiegłym roku w dniach 23-27 czerwca, 30 lipca - 1 sierpnia oraz 5-15 sierpnia.  W samym sierpniu było to 1 734 zgonów.

Dr Will Lang podkreślił, że "system jest uruchamiany, ponieważ upały stają się coraz większym problemem z uwagi na zmiany klimatu".

Ekspert wyjaśnił, że system wyda ostrzeżenie, gdy pojawi się fala wysokich temperatur podobna do tej z sierpnia ubiegłego roku. Na Wyspach przez kilka dni temperatura w ciągu dnia wynosiła wówczas 30 st. C w dzień i 20 st. C w nocy.

"To, co spowoduje system, to podkreślenie wpływu upałów na populację, a także na infrastrukturę taką jak transport czy energetyka" - dodał.

Ostrzeżenia będą skoordynowane z innymi istniejącymi alertami zdrowotnymi dotyczącymi upałów, które już funkcjonują, ale do tej pory były kierowane głównie do pracowników służby zdrowia.

Czytaj więcej:

Londyn: Których linii metra unikać podczas upałów?

Naukowcy alarmują: Globalne ocieplenie "może być już nie do zatrzymania"

  Komentarze
  • JoBo
   19 czerwca, 20:36

   Mogliby tak ostrzegać gdzieś w lutym, to człowiek mógłby zaplanować chociaż brytyjskie wakacje w przyszłym roku. Bo ograniczenia nie skończą się tak szybko.

  • Bogas
   2 lipca, 21:42

   Anglia powinna ostrzegać ludzi przed nadchodzeniem dni bezdeszczowych, bo można przeżyć szok, że nie pada i widać niebieskie niebo!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 30.07.2021
  GBP 5.3681 złEUR 4.5731 złUSD 3.8410 złCHF 4.2444 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama