Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Anglia: Przedszkolny kryzys "najmocniej uderza w biedne rodziny"

Anglia: Przedszkolny kryzys "najmocniej uderza w biedne rodziny"
Rządowe cięcia kosztów na żłobki i przedszkola w ciągu ostatniego roku wzrosły o prawie 50 mln funtów. (Fot. Getty Images)
Rządowe cięcia w żłobkach i przedszkolach w Anglii najbardziej uderzają w dzieci pochodzące z uboższych rodzin - alarmują eksperci.
Reklama

W ciągu najbliższych 12 miesięcy przestanie istnieć prawie co 5. placówka w najuboższych regionach Anglii - wynika z badania niezależnego ośrodka badawczego Ceeda. Dla porównania, w zamożniejszych obszarach wskaźnik ten wynosi tylko 8 proc.

Za dramatyczną sytuacją żłobków oraz przedszkoli stoją, zdaniem Ceeda, rządowe cięcia kosztów, które w ciągu ostatniego roku wzrosły prawie o 50 mln funtów - do 662 mln funtów.

"To kolejny raport, spośród kilku zleconych przez Departament Edukacji, który pokazuje, że rządowa polityka opieki nad dziećmi zawodzi -  nawet na warunkach samego rządu. Właśnie tak wygląda sektor w kryzysie" - ocenia cytowany przez Sky News Neil Leitch, dyrektor organizacji Early Years Alliance.

"Placówki, które starają się zapewniać jak najlepszą opiekę nad dziećmi na poziomach finansowania ustalonych w 2015 r., muszą dzisiaj wybierać między obniżeniem jakości, naliczaniem coraz wyższych opłat lub po prostu - likwidacją" - dodaje.

"Można wyciągnąć z tego tylko jeden wniosek: rząd nie może już pozwolić sobie na niedofinansowanie tych placówek. Musi właściwie inwestować w swoje sztandarowe programy opieki nad dziećmi i dokonywać corocznego przeglądu finansowania, aby upewnić się, że pozostaje w zgodzie z rosnącymi kosztami" - podsumowuje Leitch.

Z badania, którym objęto 270 żłobków i przedszkoli, wynika również, że prawie połowa placówek musiała ograniczyć swoje zasoby edukacyjne, a 19 proc. - obniżyć jakość żywności podawanej dzieciom. Inne zredukowały liczbę finansowanych miejsc, które oferują.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.09.2019
  GBP 4.870 złEUR 4.340 złUSD 3.912 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Reklama