Menu

Anglia: Poszukiwania osoby zakażonej brazylijskim wariantem zawężono do 379 domów

Anglia: Poszukiwania osoby zakażonej brazylijskim wariantem zawężono do 379 domów
Ma brazylijską mutację koronawirusa, ale nie wiadomo, kim ta osoba jest... Poszukiwania zawężono do kilkuset domów. (Fot. Getty Images)
Poszukiwania szóstej osoby w Wielkiej Brytanii, u której wykryto bardziej zakaźny brazylijski wariant koronawirusa P.1 zostały zawężone z całego kraju do 379 gospodarstw domowych w południowo-wschodniej Anglii - poinformował wczoraj minister zdrowia Matt Hancock.
Reklama
Reklama

O wykryciu pierwszych sześciu w Wielkiej Brytanii przypadków brazylijskiego wariantu P.1 poinformowano w niedzielę - trzy z nich stwierdzono w Szkocji, dwa w South Gloucestershire w południowo-zachodniej Anglii. O ostatnim wiadomo tylko tyle, że test wykonano 12 lub 13 lutego.

Osoba, u której wykryto brazylijski wariant, najprawdopodobniej korzystała z przysyłanego pocztą zestawu do testowania w domu, ale nie wypełniła karty rejestracji testu, przez co nie wiadomo, kim ona jest, ani czy mogła kogoś dalej zakazić. We wspomnianych dwóch dniach wykonano ponad milion testów.

"Nasze poszukiwania zawęziły się z całego kraju do 379 gospodarstw domowych w południowo-wschodniej Anglii i kontaktujemy się z każdym z nich. Jesteśmy wdzięczni, że wiele potencjalnych przypadków zgłosiło się po wezwaniu, które wystosowaliśmy w weekend" - zaznaczył Hancock.

Jak dodał, przypadki, gdy osoba, do której wysłano pocztą zestaw do testu, wykonała go i odesłała bez podawania danych kontaktowych, są rzadkie i zdarzają się w ok. 0,1 proc. badań.

Naukowcy przypuszczają, że brazylijski wariant koronawirusa może łatwiej się przenosić, a także z racji posiadanych mutacji, być bardziej odporny na stosowane obecnie szczepionki.

Tymczasem wczoraj podano, w ciągu ostatniej doby wykryto w Wiellkiej Brytanii 6 391 nowych zakażeń, co jest trzecią najniższą liczbą od 28 września 2020 roku, i zarejestrowano 343 kolejne zgony. Od początku epidemii w kraju wykryto 4 188 400 zakażeń, z powodu których zmarło 123 296 osób. Do niedzieli włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 20 478 619 osób, a drugą - 844 098.

Czytaj więcej:

Do Wielkiej Brytanii dotarła brazylijska mutacja koronawirusa

Naukowcy: Brytyjski wariant wirusa upodabnia się do tych z RPA i Brazylii

UK: Wykryto sześć przypadków brazylijskiego wariantu koronawirusa

Warianty koronawirusa: Oprócz odmian z UK i RPA, nowe groźne szczepy z USA

Włoski ekspert: Przebieg epidemii tak zły, jak w Wielkiej Brytanii w grudniu

W UK trwają poszukiwania osoby, u której wykryto brazylijski wariant wirusa

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama