Menu

Anglia: Pierwszy od dekad spadek przeżywalności pacjentów chorych na raka

Anglia: Pierwszy od dekad spadek przeżywalności pacjentów chorych na raka
Pandemia koronawirusa nie pozostała bez wpływu na leczenie onkologiczne. (Fot. Getty Images)
W Anglii po raz pierwszy od wielu dekad najprawdopodobniej nastąpi w tym roku spadek pięcioletniego przeżycia pacjentów chorych na nowotwory – alarmuje prof. Mike Richards. Podobne obawy zgłaszali już wcześniej polscy specjaliści.
Reklama

Specjaliści coraz częściej podaja konkretne dane w kwestii, której dotąd jedynie się obawiali - że więcej chorych na nowotwory umrze przedwcześnie. Powodem jest pandemia, wprowadzenie lockdownu wiosną 2020 r. oraz przeciążenie jesienią służby zdrowia z powodu COVID-19.

W Anglii w kwietniu 2020 r. odnotowano o 60 proc. mniej pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej, aniżeli w tym samym okresie 2019 r. - informuje BBC News. Cytowany w tym serwisie prof. Mike Richards uważa zatem, że będzie miało to znaczący wpływ na przeżywalność pacjentów onkologicznych.

Jego zdaniem, po raz pierwszy od 20, 30, a nawet 40 lat w Anglii nastąpi spadek pięcioletnich przeżyć tych chorych. Nie wiadomo tylko, w jak dużym stopniu to nastąpi. Dotychczas przeżywalność chorych systematycznie rosła, z roku na rok.

"Wiemy, że choroby nowotworowe mocno odczuły skutki pandemii. Jak tylko się wystąpiła pierwsza fala zachorowań, pacjenci przestali się pojawiać u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i nie byli kierowani do szpitala" – tłumaczy brytyjski specjalista. Dodaje, że zaburzona została diagnostyka nowotworów i chirurgia onkologiczna. Skutkiem tego jest późniejsze wykrywanie nowotworów i leczenie, co z kolei obniża szanse dłuższego przeżycia chorych.

"Nie będzie zatem kolejnego wzrostu, lecz spadek przeżycia chorych" – ostrzega. Tym bardziej, że po lockdownie, kiedy sytuacja w opiece medycznej się już poprawiła, jesienią nastąpiła kolejna fala pandemii, która znowu zakłóciła wykrywanie i leczenie chorób nowotworowych.

Z obawy przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 do lekarzy rodzinnych przestały się zgłaszać osoby powyżej 65. roku życia, najbardziej zagrożone chorobą COVID-19, ale też częściej chorujące na nowotwory.

Również polscy specjaliści się obawiają, że podobnie będzie w Polsce. Fundacja Onkologia 2025 już w październiku 2020 r. prognozowała, że liczba zgonów z powodu chorób nowotworowych w tym roku może u nas wzrosnąć nawet o 20 proc.

Głównym tego powodem jest rezygnowanie z badań przesiewowych lub ich odwoływanie, częstsze zgłaszanie się pacjentów do lekarza już z zaawansowanymi objawami choroby nowotworowej oraz zbyt późne rozpoczęcie leczenia. 

Czytaj więcej:

Kanada: Chorzy na raka z prawem do terapii grzybami halucynogennymi

NHS: Lista oczekujących na leczenie najdłuższa w historii

UE wprowadza nowy program walki z rakiem

NHS będzie testować mieszkańców UK, aby wykryć potencjalny nowotwór

  Komentarze
  • Sprawiedliwy
   30 listopada 2020, 16:19

   Bo nie lecza chorych.Tzw covid blokuje.Siedza w szpitalach biora kase i nic nie robia.Boja sie pacjentow ze im covid przyniosa.Tak lewactwo rzadzi na swiecie.Tysiace ludzi umiera bo ich nie lecza a tzw covid umiera ulamek ludzi w UK.

  • Janusz
   30 listopada 2020, 19:24

   I na to, żeby to stwierdzić, potrzeba było tylu miesięcy ?

  • Drakus
   30 listopada 2020, 23:57

   Poradą przez telefon leczą raka.

  • Sprawiedliwy
   1 grudnia 2020, 07:18

   Do lekarzy przestały zgłaszać się ludzie chorzy onkologicznie? Napędzacie tą machinę bzdur zwaną COVID a potem się dziwicie, że ludzie chorują? Konsultacje medyczne online, zastraszanie ruszaniem się z domu gdziekolwiek, wszelkie zakazy i nakazy a potem biadolenie i zrzucanie winy na chorych? Wstyd goni wstyd. Mam nadzieję, że istnieje jeszcze jakaś sprawiedliwość na tym świecie i każdego odpowiedzialnego za cały ten cyrk covidowy spotka najcięższa kara jaką jest Sąd Boży. Grzesznicy i obłudnicy.

  • Igor_Michałycz
   1 grudnia 2020, 18:19

   Do sprawiedliwy. Powiedział co wiedział. Masz łeb jak sklep. Nawet półki są tylko towaru brak.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.01.2021
  GBP 5.100 złEUR 4.547 złUSD 3.770 złCHF 4.229 zł

  Sport


  Sport

  Reklama