Menu

Anglia: Od poniedziałku bez kwarantanny dla zaszczepionych przyjezdnych z UE i USA

Anglia: Od poniedziałku bez kwarantanny dla zaszczepionych przyjezdnych z UE i USA
Do tej pory z kwarantanny w Anglii zwolnione były wyłącznie te osoby, które zaszczepiły się właśnie tutaj. (Fot. Getty Images)
Osoby, które zostały w pełni zaszczepione w UE lub USA, nie będą musiały izolować się, przyjeżdżając do Anglii z kraju z bursztynowej listy. Zmiana wejdzie w życie w poniedziałek 2 sierpnia o godzinie 04:00 czasu londyńskiego - donosi dzisiaj portal BBC.

Reklama
Reklama

Zmiana polityki dotyczącej kwarantanny omawioana była dzisiaj w ramach rządowego spotkania Covid Operations.

Do tej pory osoby, które zostały w pełni zaszczepione w Wielkiej Brytanii, nie musiały poddawać się kwarantannie po podróży powrotnej z USA i UE, ponieważ te miejsca znajdują się na bursztynowej liście (a niektóre kraje UE umieszczono nawet na zielonej liście). Ale to zwolnienie nie dotyczyło osób, które zostały zaszczepione poza Wielką Brytanią. Od poniedziałku ma się to zmienić.

Zmiany dotyczą osób, które zostały w pełni zaszczepione w państwach UE (z wyjątkiem Francji), w państwach EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Liechtenstein), w Stanach Zjednoczonych, a także w Andorze, Monako i Watykanie, szczepionkami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków (EMA), amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) i regulatora leków w Szwajcarii.

Podróżni ci nadal będą musieli wykonać test na obecność koronawirusa przed przyjazdem do Anglii, a także w drugim dniu po przyjeździe, nie będą natomiast musieli wykonywać jeszcze jednego testu - w ósmym dniu.

"Poczyniliśmy ogromne postępy na drodze do ponownego otwarcia ruchu międzynarodowego, a dzisiejszy dzień jest kolejnym ważnym krokiem naprzód. Niezależnie od tego, czy chodzi o rodzinę spotykającą się po raz pierwszy od początku pandemii, czy o przedsiębiorstwo korzystające ze zwiększonego handlu - jest to postęp, z którego wszyscy możemy się cieszyć. Oczywiście nadal będziemy kierować się najnowszymi danymi naukowymi, ale dzięki naszemu wiodącemu na świecie programowi szczepień możemy patrzeć w przyszłość i zacząć odbudowywać kluczowe szlaki transatlantyckie z USA, jednocześnie umacniając więzi z naszymi europejskimi sąsiadami" - oświadczył brytyjski minister transportu Grant Shapps.

Na zmianie skorzysta wielu emigrantów i turystów, którzy chcą odbyć podróż do Wielkiej Brytanii, aby odwiedzić rodzinę bądź spędzić na Wyspach wakacje. Beneficjentem rewizji przepisów będzie także przemysł lotniczy, który od dawna naciskał na brytyjski rząd, aby wprowadzić zmiany dotyczące kwarantanny dla zaszczepionych.

Surowsze przepisy będą nadal obowiązywać dla osób przybywających do Anglii z Francji, która znajduje się na bursztynowej liście, ale po powrocie z niej podróżni muszą się poddać kwarantannie, nawet jeśli są w pełni zaszczepieni.

Nie wiadomo jeszcze, czy Szkocja i Walia przyjmą te same zmiany.

Czytaj więcej:

Zaszczepieni mieszkańcy Anglii nie będą musieli się izolować

Niemcy: Doradca Merkel ostrzega przed "ograniczeniami dla niezaszczepionych"

USA: Biały Dom potwierdził, że na razie nie otworzy granic dla Europejczyków

  Komentarze
  • Matt
   28 lipca, 19:06

   No w końcu, ale autem to dalej kicha, bo przejazd przez Francję to kwarantanna meh

  • Darek
   28 lipca, 19:18

   Ale test przed wjazdem i w drugim dniu obowiązkowy. Ściema te testy. Nabijanie kasy. Rozumiem test przed wjazdem ale w drugim dniu? Właśnie wjechałem do UK. Test negatywny w Polsce. Wykupiony test w drugim i ósmym dniu. Koszt 150 f. I co? Kwarantanna się skończyła a nie mam wyników z drugiego ani ósmego dnia. Kpina. Czyli najważniejsze że zapłaciłem za wjazd do UK 150f. Banda złodziei. Kasa musi się zgadzać.

  • Pascal
   29 lipca, 02:17

   Darku bo jestes debilem poprostu i tyle pewnie nie znasz dobrze ang do tego nie dopelniles formalnosci ktore byly opisane na stronie gdzie kupowales testy.

  • Chłop
   29 lipca, 05:37

   ten kraj i ten rząd to straszna patologia brak słów.

  • Basia
   29 lipca, 11:42

   Pascalu, Ty jesteś debilem i nie orientujesz się ile takich przypadków było. Możesz o tym poczytać w mediach. Firmy od testow zwalaja winę na Royal Mail. NHS oferuje osobom w takiej sytuacji swoje testy PCR a banki oddają kasę ludziom bo usługa za którą zapłacili nie została wykonana. Chyba żyjesz pod kamieniem jeśli pierwszy raz o tym słyszysz

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2021
  GBP 5.3712 złEUR 4.5999 złUSD 3.9282 złCHF 4.2172 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama