Menu

Ambasador RP w Irlandii: Ratowanie Żydów przez Polaków nie jest żadnym mitem

Ambasador RP w Irlandii: Ratowanie Żydów przez Polaków nie jest żadnym mitem
Polska ambasador Anna Sochańska odpowiedziała na list z ubiegłego tygodnia, w którym oskarżono Polskę o "promowanie mitycznej i heroicznej narracji". (Fot. Getty Images)
Ratowanie Żydów przez Polaków nie jest żadnym mitem i potwierdza to instytut Yad Vashem - przekazała ambasador RP w Irlandii Anna Sochańska w liście opublikowanym we wczorajszym wydaniu dziennika 'The Irish Times'.
Reklama
Reklama

Jej list jest odpowiedzią na zamieszczony w zeszłym tygodniu w tej samej sekcji dziennika list założyciela organizacji Holocaust Awareness Ireland Olivera Searsa. Napisał on, że Polska "promuje mityczną i heroiczną narrację, w której Polacy ryzykowali życie, by chronić swoich żydowskich sąsiadów przed nazistowskimi prześladowaniami".

"Nie ma nic mitycznego w tym, że Polacy ratowali Żydów przed Holokaustem. Stwierdzenia Yad Vashem, Światowego Centrum Pamięci o Holokauście dowodzą, że Polacy ratujący Żydów nie są mitem: Polacy stanowią największą grupę narodowościową wśród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata uznanych przez Yad Vashem. Biorąc pod uwagę surowe kary, jakie groziły ratującym, jest to liczba imponująca" - przekazała ambasador Sochańska.

Podkreśliła, że Polska, jako pierwsza ofiara nazistowskich Niemiec, stanowczo sprzeciwia się negowaniu i minimalizowaniu zbrodni Holokaustu i przypomniała, że w czasie II wojny światowej polski rząd na uchodźstwie oraz polski ruch oporu działający na terenach okupowanych przez Niemców jako pierwsze zaalarmowały zachodnich aliantów o eksterminacji Żydów przez nazistowskie Niemcy.

"Jestem głęboko przekonana, że słowo bohaterstwo jest jak najbardziej na miejscu, by opisać ludzi, którzy ryzykowali życiem własnym i swoich rodzin, by ratować Żydów przed Holokaustem" - oświadczyła ambasador, przypominając, że Polak złapany na ukrywaniu Żydów był karany nie tylko utratą własnego życia, ale także życia całej rodziny.

Przywołała dane instytutu Yad Vashem, który podaje, że w chwili wyzwolenia spod niemieckiej okupacji na ziemiach polskich przebywało około 50 tys. ocalałych Żydów i szacuje się, że około 30 tys. do 35 tys. Żydów, czyli około 1 proc. wszystkich polskich Żydów zostało uratowanych dzięki pomocy Polaków.

Czytaj więcej:

Nowe archiwum historii mówionej - opowiedziane.ipn.gov.pl

Student-neonazista uznany za winnego terroru, planował "zabić wszystkich Żydów"

W Wielkiej Brytanii stanął drugi na świecie pomnik Ireny Sendlerowej

  Komentarze
  • Zły przewodnik
   9 lipca, 08:26

   Ahahahah a jak byłem na wycieczce w Auschwitz to przewodnik mówił że miejscowa ludność nie pomagała Żydom ale nie wspomniał o tym że nie było miejscowej ludności bo została deportowana bo Auschwitz było jedną wielką tajemnicą przez kilka lat, i przez takie syfy robi się na świecie syf, tu nie dopowie a tam zatai....

  • Lord K
   9 lipca, 12:03

   Jasne ze to nie zaden mit. Moja Babcia ktora juz nie zyje opowiadala mi jak pod podloga w swoim domu ukrywala zydowki. Ryzykowala zyciem calej rodziny a nawet i calej wioski.Moja Babcia byla bardzo dobrym czlowiekiem. Szkoda tylko ze teraz o tym nie pamietaja i odwracaja historie. Smutne

  • Lewus
   18 lipca, 15:57

   I mordowali też :)

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2021
  GBP 5.3697 złEUR 4.5736 złUSD 3.8847 złCHF 4.2054 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama