Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ambasada RP przestrzega: Uwaga na nieuczciwą działalność tzw. pośredników paszportowych

Ambasada RP przestrzega: Uwaga na nieuczciwą działalność tzw. pośredników paszportowych
Na terenie Wysp Brytyjskich działają oszuści, "umawiający" na wizytę w sprawie paszportu... (Fot. Getty Images)
Ambasada RP w Londynie wystosowała ważny komunikat w sprawie nieuczciwej działalności tzw. pośredników paszportowych, którzy oferują terminy na wizyty paszportowe w polskich urzędach konsularnych na terenie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, udostępniane w systemie rejestracji e-Konsulat.
Reklama
Reklama

Ambasada RP w Londynie oraz polskie urzędy konsularne w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej odnotowały nieuczciwą działalność tzw. pośredników, którzy oferują terminy na wizyty paszportowe udostępniane w systemie rejestracji e-Konsulat. Odbierają oni tym samym polskim obywatelom możliwość bezpłatnej i bezpośredniej rezerwacji wizyt na spotkania w urzędach.

"Informujemy, że polskie placówki zagraniczne nie współpracują z podmiotami świadczącymi usługi rezerwacji miejsc na spotkania urzędowe, w tym paszportowe, nie mają żadnego związku z tymi podmiotami i nie ponoszą odpowiedzialności za przedstawiane przez te podmioty w Internecie (szczególnie w mediach społecznościowych) płatne oferty świadczenia pomocy w rezerwacji miejsc na spotkania paszportowe" - czytamy w komunikacie ambasady.

Sama rejestracja wizyty w systemie e-Konsulat jest bezpłatna. Z kolei opłaty za wydanie dokumentów paszportowych przyjmowane są przy składaniu wniosków, w kasach polskich placówek zagranicznych. Ich wysokość wynika z przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 18 grudnia 2015 r. w sprawie opłat konsularnych.

"Zwracamy także uwagę, że przekazywanie osobom trzecim swoich danych osobowych, które są prawnie chronione, niesie za sobą wysokie ryzyko związane z wykorzystaniem tych danych w sposób nieuprawniony" - przypomina Ambasada RP w Londynie.

Czytaj więcej:

Polski paszport jest ósmym "najsilniejszym" na świecie

"Rzeczpospolita": Boom na paszporty. Trzeba czekać na nie miesiąc

  Komentarze
  • Tata
   17 maja, 20:14

   A może gdyby te e zapisy działały jak należy. Gdyby terminy były dostępne. Gdyby to nie przypominało chorego totolotka to nie byłoby pola do nadużyć?

  • Paszport
   17 maja, 23:24

   Ambasada Polska w Londynie to jest smiech na sali. O godz. 20:01 juz nie ma wolnych miejsc. Nadal trwa covid i restrykcje.Więc kto aplikuje o paszport.?

  • Mama
   18 maja, 05:38

   Wszedzie można sobie wybrać termin. Do lekarza, termin lotu, rezerwację hotelu, a w polskiej ambasadzie masz przyjechać, kiedy im się podoba. A przeciez, ( jesli nie mozna online, bo to za trudne ) wystarczyloby odbierać telefony i zapisywać terminy w zeszycie. I pomyśleć, że było kilka lat ministerstwo cyfryzacji w Polsce. Z byłym agentem bezpieki, Bonim.

  • Adam
   18 maja, 05:41

   Dobrze mówisz to jest skandal ten cały ich system nadaje się.....

  • Halina
   18 maja, 05:53

   U nas wszystko jest na opak,nawet problem z paszportami .Moze by tak uproscic rejestracje

  • Robol
   18 maja, 09:14

   I tak jest lepiej jak w Rosji...

  • XYZ
   18 maja, 14:37

   Super. Napisali i ostrzegli czyli sprawe w ich mniemaniu rozwiazali. Jak to ma pomoc przecietnemu jak ja obywatelowi ktory od 6 miesiecy probuje zamowic wizyte i ciagle slyszy jak "Z tylu sklepu" Nie ma! Nie ma! Nie ma!???
   Jesli rezerwuja na siebie to przciez te dane sa gdzies zapisane i mozna sprawdzic kto notorycznie potrzebuje "odnowic" paszport. Ale po co sie wysilac. Wystarczy oglosic, ze jest jak jest i moze wnerwieni obywatele przestana w koncu nekac tzw. pozal sie Boze "informacje paszportowa".

  • Czytelnik anonimowy
   19 maja, 10:05

   A ja mam pytanie do osób , które już korzystały z opcji zabukowania terminu przez innych . Czy faktycznie jest tak jak świadczą te konta czy to tylko wyłudzenie danych i pieniędzy ?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.06.2022
  GBP 5.4510 złEUR 4.7004 złUSD 4.4377 złCHF 4.6513 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama