Menu

90 wielkich koncernów zobowiązało się do redukcji emisji gazów cieplarnianych

90 wielkich koncernów zobowiązało się do redukcji emisji gazów cieplarnianych
Największe korporacje coraz częściej informują o konieczności zmiany sposobu działania, aby ograniczyć wpływ na środowisko. (Fot. Getty Images)
Blisko 90 międzynarodowych koncernów, w tym Nestle, Nokia i Danone, zobowiązało się do zmniejszenia ilości emitowanych gazów cieplarnianych w ramach walki ze zmianami klimatu - poinformowała dziś koordynująca tę inicjatywę organizacja We Mean Business.
Reklama

Dziesiątki firmy dołączyły do proklimatycznej inicjatywy w ciągu dwóch miesięcy przed rozpoczynającym się szczytem ONZ w sprawie klimatu - poinformował organizator, koalicja We Mean Business, złożona z organizacji broniących środowiska.

"Teraz wiele kolejnych firm powinno dołączyć do tego ruchu, by dać jasny przekaz, że na rynkach dokonuje się zmiana" - podkreślił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Koalicja We Mean Business wystartowała w czerwcu br. wraz z wezwaniem do działania, wystosowanym przez ONZ oraz liderów biznesu i wiodące organizacje obywatelskie. Jak podają organizatorzy, do inicjatywy przyłączyło się dotąd 87 międzynarodowych koncernów o łącznej wartości na giełdzie wynoszącej ponad 2,3 biliona dolarów.

Ogromny wpływ na zanieczyszczanie środowiska mają m.in. firmy z branży telekomunikacyjnej. (Fot. Getty Images)

Są to w większości firmy europejskie, ale też z krajów Ameryki Północnej i Azji. Deklarowane przez nich działania na rzecz redukcji emisji mają być niezależnie weryfikowane.

Niektóre z nich zgodziły się, by do 2050 roku osiągnąć neutralność emisyjną - są to m.in. szwajcarski Nestle, francuski producent kosmetyków L'Oreal i francuski wytwórca materiałów budowlanych Saint-Gobain.

Inne - takie jak Nokia, Danone i brytyjski producent leków AstraZeneca - zobowiązały się do uzgodnienia swoich działań z celem ograniczenia globalnego średniego wzrostu temperatur do 1,5 stopnia Celsjusza. Jest to centralny postulat paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 roku.

Naukowcy alarmują, że w obliczu rosnącego tempa zmian klimatycznych świat musi o połowę zredukować emisję gazów cieplarnianych w ciągu najbliższych 10 lat, jeśli chce uniknąć katastrofalnych skutków dalszego ocieplania się klimatu.

Świadomość o globalnym ociepleniu jest coraz większa, ale w krajach o niskim poziomie edukacji napotyka na trudności. (Fot. Getty Images)

Deklaracje koncernów złożone w ramach inicjatywy We Mean Business to kropla w morzu potrzeby, zważywszy, że firmy wydobywcze eksplorują coraz to nowe złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, a wiele krajów rozwijających się w coraz większym stopniu polega na energii węglowej. We Mean Business liczy na to, że za pierwszymi firmami pójdą kolejne.

Część ekspertów zastanawia się ponadto, czy notowane na giełdzie firmy, zobowiązane do maksymalizowania zysków dla swoich udziałowców, będą w stanie przeprowadzić prośrodowiskowe inwestycje, do których się zobowiązały.

Z drugiej strony wielu inwestorów naciska na firmy, by podjęły działania w tej sprawie, a szefowie koncernów muszą liczyć się z faktem, że ocieplanie się klimatu to temat, którym żywo interesują się rzesze młodych ludzi, potencjalnych klientów, na całym świecie.

Czytaj także:

Klimatolog: Tegoroczne lato w Polsce - rekordowo ciepłe

Młodzież na całym świecie protestuje na rzecz klimatu

McDonald's i Burger King rezygnują z plastikowych zabawek

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 09.07.2020
  GBP 4.991 złEUR 4.474 złUSD 3.949 złCHF 4.208 zł

  Sport


  Sport

  Reklama