Menu

"60 dni oddechu" dla dłużników w UK

"60 dni oddechu" dla dłużników w UK
Program zakłada, że dług zostanie zamrożony na 2 miesiące. (Fot. Getty Images)
Zadłużeni mieszkańcy Wielkiej Brytanii będą mogli skorzystać z nowego programu '60 dni oddechu', który zakłada, że przez dwa miesiące nie mogą być nękani przez windykatorów i komorników. Rządowy plan ratunkowy ma wejść w życie w 2021 r. - informuje 'The Guardian'.
Reklama

Nowe zasady zakładają też, że odsetki i dodatkowe opłaty zostaną zamrożone na 60 dni. Dzięki temu dłużnicy będą mieć więcej czasu, aby wyjść na prostą - zapowiedziało Ministerstwo Skarbu.

Jest jednak jeden warunek. Osoby z problemami finansowymi będą musiały w tym czasie współpracować z profesjonalnymi doradcami ds. zadłużenia, aby "znaleźć długoterminowe rozwiązanie i wrócić na właściwe tory z płatnościami".

Badanie organizacji charytatywnej StepChange ujawniło, że pomocy szuka obecnie rekordowa liczba zadłużonych mieszkańców Wielkiej Brytanii. W 2018 r. z organizacją skontaktowało się 657 tys. takich osób, co oznacza wzrost o 6 proc. w porównaniu z 2017 r.

Komornik nie będzie mógł nękać dłużnika, który przystąpi do projektu. (Fot. Getty Images)

Większość z nich miała mniej niż 40 lat, pracowała i wynajmowała dom. Zaległości najczęściej dotyczyły podatku lokalnego od nieruchomości (council tax), podczas gdy zadłużenie z tytułu kart kredytowych było najbardziej rozpowszechnioną formą długu konsumenckiego.

Skarb Państwa potwierdził, że "60 dni oddechu" obejmie szeroki zakres długów, w tym środki należne władzom centralnym i lokalnym, w tym zaległości podatkowe czy nadpłaty zasiłków socjalnych.

Zdaniem Joanny Elson, dyrektor generalnej Money Advice Trust, ​​program "będzie stanowić silną zachętę dla ludzi do szukania porady dotyczącej zadłużenia".

Ministerstwo Skarbu oświadczyło, że parlament zajmie się projektem przed końcem roku, a nowe zasady powinny być wdrożone "na początku 2021 r.".

 

  Komentarze


  • Ed
   20 czerwca, 08:40

   Panstwo chroni oszustow I zlodzieji ...
   I to jest dla mnie śmieszne.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.10.2019
  GBP 4.967 złEUR 4.284 złUSD 3.850 złCHF 3.897 zł

  Sport


  Reklama