Menu

51 proc. Amerykanów uważa, że wybuchnie wojna z Iranem

51 proc. Amerykanów uważa, że wybuchnie wojna z Iranem
Większość Amerykanów jest przeciwna prewencyjnej operacji militarnej. (Fot. Getty Images)
Ponad połowa Amerykanów uważa, że w najbliższych latach wybuchnie wojna z Iranem; 53 proc. sądzi, że kraj ten stanowi 'poważne' lub 'nieuchronne' zagrożenie - wynika z opublikowanego wczoraj sondażu firmy Ipsos dla Reutera.
Reklama

60 proc. ankietowanych jest przeciwnych prewencyjnej operacji militarnej, a 12 proc. uważa, że USA powinny dokonać ataku prewencyjnego na Iran. 49 proc. Amerykanów nie aprobuje polityki prezydenta Donalda Trumpa wobec Teheranu, w tym 31 proc. "zdecydowanie jej nie aprobuje", a 39 proc. ją popiera.

W lipcu ubiegłego roku 47 proc. respondentów uważało, że Iran stanowi "poważne" lub "nieuchronne" zagrożenie.

Czterech na pięciu Amerykanów uważa, że jeśli Iran zaatakuje żołnierzy USA, to Ameryka powinna odpowiedzieć "pełną lub ograniczoną" siłą militarną, w tym 39 proc. poparłoby pełną inwazję na Iran.

49 proc. Amerykanów nie aprobuje polityki prezydenta Donalda Trumpa wobec Teheranu. (Fot. Getty Images)

Pomimo decyzji Trumpa o wycofaniu USA z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Teheranem, 61 proc. Amerykanów nadal popiera ten układ z 2015 roku.

Napięcia w relacjach USA z Iranem rosną w ostatnich tygodniach w takim tempie, że w ubiegłym tygodniu Departament Stanu zarządził wyjazd z Iraku amerykańskich "pracowników rządowych niepełniących kluczowych funkcji", a siły zbrojne USA po raz kolejny ostrzegły przed możliwymi zagrożeniami ze strony Iranu dla amerykańskich żołnierzy w Iraku.

Na początku maja USA skierowały na Bliski Wschód grupę uderzeniową okrętów wojennych z lotniskowcem Abraham Lincoln i eskadrę bombowców B-52 oraz baterie Patriot.

W miniony czwartek Trump pytany przez dziennikarzy, czy USA idą na wojnę z Iranem, odparł: "Mam nadzieję, że nie". Prezydent przyznał wprawdzie później, że liczy na rozwiązanie sporu z Teheranem poprzez negocjacje, ale w niedzielę oświadczył, że jeśli Iran nadal będzie groził USA, nie pozostanie to bez odpowiedzi. "To będzie oficjalny koniec Iranu" – napisał na Twitterze.

Wczoraj prezydent Iranu Hasan Rowhani oznajmił, że opowiada się za rozmowami ze Stanami Zjednoczonymi, ale nie w obecnych warunkach.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 16.07.2020
  GBP 4.943 złEUR 4.491 złUSD 3.942 złCHF 4.172 zł

  Sport


  Sport

  Reklama