Menu

5 tys. ewakuowanych po wybuchu wulkanu na Wyspach Kanaryjskich

5 tys. ewakuowanych po wybuchu wulkanu na Wyspach Kanaryjskich
Wydostająca się z wulkanu magma przelała się przez jedną z dróg i zbliżyła do kilku miejscowości. (Fot. Desiree Martin/AFP/Getty Images)
Około 5 tysięcy osób, w tym 500 turystów, ewakuowano do tej pory z gmin zagrożonych wybuchem wulkanu na wyspie La Palma, należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformowała dzisiaj w nocy miejscowa policja.
Reklama
Reklama

Władze nie wykluczają, że konieczna będzie ewakuacja do 10 tysięcy ludzi. Wczoraj późnym wieczorem na Wyspy Kanaryjskie przybył premier Pedro Sanchez. Szef hiszpańskiego rządu odwołał wyjazd do Nowego Jorku na sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ, aby z bliska śledzić rozwój sytuacji na wyspie La Palma.

Wulkan wybuchł wczoraj o godz. 15:20 czasu kanaryjskiego w niezamieszkanej strefie leśnej, jednak pięć pobliskich gmin znajduje się w stanie pogotowia. Jeszcze przed wybuchem prewencyjnie ewakuowano stamtąd ok. 300 osób.

Źródła rządu regionalnego poinformowały, że do tej pory nikt nie został ranny, chociaż wydostająca się z wulkanu magma przelała się przez jedną z dróg i zbliżyła do kilku miejscowości. Wiele domów w tej okolicy uległo zniszczeniu.

Według ekspertów Instytutu Wulkanologicznego Wysp Kanaryjskich (Involcan), wybuch w strefie Cumbre Vieja jest typu szczelinowego, co oznacza, że na skutek akumulacji i presji magmy podpowierzchniowej w ziemi otworzyły się szczeliny. Obecnie stwierdzono co najmniej siedem takich szczelin, przez które wydobywają się lawa i rozżarzone kamienie.

Lokalny rząd zwrócił się do ludności o nieopuszczanie domów w celu uniknięcia urazów dróg oddechowych i oczu, a nawet otwartych ran od spadającego popiołu.

Cumbre Vieja na La Palma to jeden z najbardziej aktywnych kompleksów wulkanicznych na Wyspach Kanaryjskich.

Wulkan ostatni raz wybuchł w 1971 r., wyrzucając lawę przez ponad 3 tygodnie. Wzrost jego aktywności sejsmicznej odnotowuje się od 2017 r.

Czytaj więcej:

Islandia: Wybuch wulkanu Fagradalsfjall nową atrakcją turystyczną

Włochy: Wulkan Etna urósł o 37 metrów

Kilkaset wstrząsów sejsmicznych na Wyspach Kanaryjskich

Hiszpania: Groźba wybuchu wulkanu na wyspie La Palma

Hiszpania: Wybuchł wulkan na kanaryjskiej wyspie La Palma. Trwa ewakuacja ludności

  Komentarze
  • True
   20 września, 11:40

   Przepowiednie sie sprawdzają.
   Kochajmy Boga i jemu sie oddajmy ❤️

  • Adam L.
   20 września, 15:53

   @True......ciekaw jestem czy nadal wszyscy będą podważać autentyczność Biblii, ktora nie tylko jest źródłem historycznym ale także proroczym. „CZYTAJ BIBLIĘ TO RATUJE ŻYCIE”.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.10.2021
  GBP 5.4083 złEUR 4.5733 złUSD 3.9413 złCHF 4.2691 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama