Menu

"123456" i kilka nowości. Najgorsze hasła 2018

"123456" i kilka nowości. Najgorsze hasła 2018
Niestety, nie uczymy się na błędach... (Fot. Getty Images)
Najgorsze hasła dostępowe od lat pozostają niezmienne. Listę otwiera '123456', a na drugim miejscu znajduje się hasło, które brzmi 'hasło' (ang. password). Obie pozycje od pięciu lat nie uległy zmianie - wynika z badania opublikowanego przez firmę SplashData.
Reklama

Firma poinformowała, że w tym roku do listy 100 najgorszych haseł, jakich używają osoby korzystające z systemów i usług internetowych, dołączyło kilka nowych pozycji. To plasujące się na miejscu 11. słowo "princess" (ang. księżniczka), zajmujące pozycję 14. "666666" oraz zlokalizowany na pozycji 23. "donald".

Szef firmy SplashNews, żartując z aluzji zawartej we frazie z 23. miejsca rankingu, podkreślił, że użycie imion bądź nazwisk popularnych osób, podobnie jak jakichkolwiek powszechnie używanych wyrazów, jest bardzo złym pomysłem na zabezpieczenie dostępu do własnych danych. Hasła tego rodzaju są łatwe do odgadnięcia przez niepowołane osoby, bo hakerzy zdają sobie sprawę z popularności, jaką cieszą się frazy związane z polityką, popkulturą i sportem wśród użytkowników cyfrowych usług.

SplashData swój ranking opiera o analizę ponad pięciu milionów haseł, które w bieżącym roku wyciekły z baz danych w Ameryce Północnej i krajach Europy Zachodniej. Firma ocenia, że około 10 proc. użytkowników używa haseł zajmujących pierwsze 25 miejsc rankingu, a 3 proc. osób korzystających z różnego rodzaju cyfrowych kont i systemów zabezpiecza dostęp do nich z użyciem ciągu "123456".

Prezes SplashNews podkreślił, że użycie tego rodzaju fraz w zabezpieczeniach jest zdumiewające ze strony użytkowników, którzy często mają do czynienia z medialnymi doniesieniami na temat cyberataków i naruszeń bezpieczeństwa danych. 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.07.2020
  GBP 4.994 złEUR 4.474 złUSD 3.965 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama