Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

'British British, Polish Polish'

'British British, Polish Polish'
Od jutra w CSW w Warszawie rusza wystawa poświęcona najważniejszych artystom i zjawiskom w sztuce brytyjskiej i polskiej od lat 90. do dnia dzisiejszego.
Reklama
Reklama
Wystawę "British British, Polish Polish. Sztuka krańców Europy: długie lata 90. i dziś" tworzy 140 prac 64 brytyjskich i polskich artystów, wśród których znaleźli się m.in. Henry Bond i Liam Gillick, Angela Bulloch, Sarah Lucas, a także Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Zbigniew Libera, Katarzyna Kozyra, Wilhelm Sasnal i Piotr Uklański.

Jak podkreślają organizatorzy wystawy, zajmie ona ponad półtora tysiąca metrów kwadratowych przestrzeni ekspozycyjnej. "Postaramy się skonfrontować sztukę Polski i Wielkiej Brytanii z okresu lat 90. oraz dzisiejszą. Gdy ją porównamy zauważymy, że powtarzają się w niej podobne tematy. Zarówno artyści polscy jak brytyjscy podejmowali fundamentalne tematy egzystencjalne: życie, śmierć, seks, religia. Tematy, ważne dla każdego, choć często kontrowersyjne, prowokujące do dyskusji" - oświadczył dyrektor CSW Fabio Cavallucci.

Punktem wyjścia wystawy jest równoczesny rozkwit sztuki współczesnej w Wielkiej Brytanii i Polsce na przełomie lat 80. i 90., zwykle utożsamiany z grupą Young British Artists i polską sztuką krytyczną. Proces ten odbywał się na tle przemian ekonomicznych, politycznych i społecznych: "Big Bang" - deregulacja rynków finansowych w 1986 r. w Wielkiej Brytanii oraz upadek komunizmu w Polsce w 1989 r.

"Uważam, że dobra wystawa to wystawa, która zmusza do zadawania sobie pytań, a nie tylko pokazuje jak było kiedyś. Niektóre z nich to pytania o wzajemne relacje. Tytuł wystawy może sugerować konfrontację, brak zgody. Zależy nam na tym, by te prace ze sobą korespondowały, wywoływały konstruktywne tarcie pomiędzy przedstawicielami tego samego pokolenia twórców z dwóch różnych krajów" - podkreślił brytyjski kurator wystawy Tom Morton.

"Ta wystawa to także historia transformacji ustrojowych i cywilizacyjnych, które miały miejsce w Polsce i Wielkiej Brytanii. Te zmiany wywołały dyskusje na temat miejsca i roli sztuki we współczesnym świecie" - oznajmił z kolei Marek Góździewski, polski kurator wystawy.

Ekspozycję otworzą nie dzieła sztuki, a wycinki z polskich i brytyjskich gazet, pochodzące z wczesnych lat 90., ukazujące odbiór kontrowersyjnych prac i do nich komentarze. W kolejnych salach publiczność oglądać będzie mogła najwybitniejsze prace artystów lat 90. Prezentację uzupełnią dokonania młodego pokolenia artystów z Wielkiej Brytanii i Polski - artystów, którzy zaistnieli na rynku sztuki po 2000 roku.

Wystawa potrwa do 15 listopada i jest współorganizowana przez British Council, które obchodzi 75. rocznicę rozpoczęcia działalności w Polsce.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama