"Zakłócenia na lotnisku Heathrow mogą potrwać przynajmniej tydzień"

"Zakłócenia potrwają co najmniej tydzień, ponieważ tyle czasu potrwa reorganizacja lotów i obsługi, a potem trzeba będzie nadrobić zaległości. Dopiero wtedy wszystko wróci do normy" - przypuszcza Bray.
Lotnisko Heathrow poinformowało dzisiaj nad ranem, że port będzie zamknięty do północy z piątku na sobotę ze względu na pożar podstacji elektrycznej w miejscowości Hayes, która zasilała lotnisko.
Bray wytłumaczył, że Heathrow jest obsługiwane tylko przez jedną podstację elektryczną, co - jego zdaniem - jest "ogromnym błędem". "Heathrow naprawdę musi się temu bliżej przyjrzeć, ponieważ to, że nie mają alternatywnego źródła zasilania, i że jeden pożar może zniszczyć całe lotnisko, jest niezwykle alarmujące" - ocenił.
Ekspert zauważył, że wynika to ze względów historycznych. "Lotnisko Heathrow na początku było małym portem lotniczym i potrzebowało jednej podstacji elektrycznej. Później, zamiast dodawać podstacje, nadal czerpało prąd z jednego obszaru" - zauważył Bray, oceniając incydent jako "wielką katastrofę i wstyd".
"To nie jest tak, że Heathrow nie ma pieniędzy - bo mają ich mnóstwo i mogliby to zrobić całkiem łatwo" - ocenił. "Mam nadzieję, że teraz rozważą dodanie kilku dodatkowych podstacji. W przeciwnym razie Heathrow przestanie być wiodącym lotniskiem i stanie się kolejnym portem regionalnym" - przewiduje Julian Bray.
Zapytany o to, czy pożar podstacji mógł być aktem sabotażu, wyraził pogląd, że za wcześnie to oceniać. Zaznaczył jednocześnie, że podstacja nie jest w żaden sposób chroniona. "Nie znajduje się ona za żadnym wojskowym ogrodzeniem. To po prostu kawałek nie osłoniętej infrastruktury" - zauważył.
"To mogło wyglądać tak jak w filmie Włoska robota z 1969 r. z Michaelem Caine'em. Jest tam taki ciekawy fragment, w którym ktoś wrzuca rower do podstacji elektrycznej, aby pozbawić całego Turynu prądu i wyłączyć wszystkie światła drogowe. W Heathrow właśnie coś takiego mogło się wydarzyć" - podkreślił Bray.
Port lotniczy Heathrow jest największym lotniskiem pod względem liczby pasażerów w Europie. W 2024 r. obsłużył 83,9 mln pasażerów, wyprzedzając lotnisko w Stambule (80,1 mln), paryskie Charles de Gaulle (70,3 mln), amsterdamskie Schiphol (66,8 mln) i port w Madrycie (66,1 mln).
Czytaj więcej:
Rząd UK poparł budowę trzeciego pasa startowego na lotnisku Heathrow
Heathrow rozbuduje dwa terminale jeszcze przed rozpoczęciem prac nad trzecim pasem startowym
Lotnisko Heathrow zamknięte w związku z pożarem podstacji elektrycznej. Ponad 1 300 lotów odwołano
Linie lotnicze na całym świecie odwołują loty z powodu zamknięcia Heathrow
Ruskie sa i dzialaja.
Zapamietaj raz na zawsze- głupota nie zwalnia od myślenia !