Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"The Sun": Odmawianie najmu zasiłkowiczom może być bezprawne

"The Sun": Odmawianie najmu zasiłkowiczom może być bezprawne
Problem najczęściej dotyka samotne matki, korzystające z zasiłków. (Fot. Thinkstock)
Landlordzi odmawiający wynajmu osobom korzystającym z zasiłków socjalnych mogą łamać prawo - informuje 'The Sun'. Sprawa samotnej matki, której sąd przyznał odszkodowania za dyskryminowanie, może zmienić oblicze rynku wynajmu.
Reklama
Reklama

Agencja nieruchomości musi wypłacić £2 tys. Rosie Keogh, samotnie wychowującej dziecko. Sąd uznał, iż doświadczyła ona dyskryminacji ze względu na to, że jest kobietą i utrzymuje się z zasiłków.
Keogh dowiodła, iż zasada niewynajmowania nieruchomości beneficjentom świadczeń socjalnych bardziej dotyka kobiety niż mężczyzn – co jest niezgodne z prawem.

“Choć kobieta od 11 lat płaci czynsz na czas, Nicholas George uniemożliwił jej wynajęcie nowego domu w Birmingham. Odmowa nastąpiła po tym, jak agent dowiedział się, że część komornego będzie pokrywana przez państwo. Rosie poczuła się wówczas jak obywatelka drugiej kategorii” - komentuje “The Sun”.

Wygrana w tej sprawie oznacza, iż tysiące landlordów może łamać prawo gwarantujące równe traktowanie.

“Poczułam, że muszę coś zrobić w tej sprawie i pozwałam ich. Zmotywowała mnie złość na tak niesprawiedliwe praktyki, które dotykają bardziej kobiet i matek, ponieważ częściej są one zmuszone pracować na część etatu” - wskazała Keogh.

Według danych organizacji Shelter, problem ten jest powszechny. Obecnie niemal połowa prywatnych landlordów z zasady nie wynajmuje osobom korzystającym z zasiłków, a co piąty robi to niechętnie.

Jak przekonać landlorda, który nie chce zaakceptować płatności od państwa:

1. Przedstaw swoją historię wynajmowania. Przedstaw argumenty, dlaczego będziesz dobrym lokatorem i zaoferuj przesłanie informacji o dotychczasowych zamieszkaniach – w tym referencji od poprzednich właścicieli mieszkań

2. Udowodnij, że jesteś w stanie opłacać czynsz. Udowodnij swoje dochody lub historie płatności. Przedstaw poręczyciela, który pokryje płatność w razie, gdybyś nie był w stanie tego zrobić. Ewentualnie poproś urząd, by przelewał świadczenie bezpośrednio na konto właściciela.

3. Poproś kogoś, by negocjował w twoim imieniu. Jeśli nie czujesz się dość pewnie, poproś kolegę lub kogoś z rodziny.

4. Poproś swój lokalny urząd o listę landlordów akceptujących zasiłki (niektóre takowe posiadają).

(źródło: Shelter)

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama