"Puls Biznesu": Padł rekord liczby nowych firm w Polsce
Zapał do zakładania nowych firm w Polsce nie maleje. To oznacza, że Polacy oraz obcokrajowcy widzą realne szanse na osiąganie zysków w biznesie w naszym kraju. 57,7 tys. nowych spółek zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym to o 2,4 proc. więcej niż rok wcześniej - czytamy w "PB".
"Wzrost liczby zakładanych spółek wynika przede wszystkim z tego, że więcej spółek utworzono w budownictwie, które przeżywa koniunkturę wynikającą z utrzymującej się wysokiej marżowości i popytu w mieszkalnictwie" — wyjaśnił prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG) Jarosław Nowrotek, cytowany na łamach dziennika.
Jak pisze gazeta, w 2024 r. w budowlance założono 8,6 tys. spółek, o 800 więcej niż w 2023 r. Według Nowrotka spadek liczby nowych spółek zanotowano natomiast w transporcie i biznesie magazynowym — zarejestrowano ich 3,3 tys., o 400 mniej niż rok wcześniej.
Najwięcej nowych spółek zarejestrowano w woj. mazowieckim (19,1 tys.). Na drugiej pozycji uplasowało się woj. wielkopolskie (5,6 tys.), a na trzeciej woj. śląskie (5 tys.) - pisze gazeta.
Czytaj więcej:
Inflacja w Polsce spadnie poniżej 4 proc. dopiero za pół roku
Oto branże w Polsce, w których przewidywany jest wzrost zatrudnienia w najbliższych miesiącach
CBOS: Polacy dobrze ocenili swój poziom życia w 2024 r., ale źle - sytuacji politycznej
W Polsce codziennie znika ponad 30 sklepów
To fantastyczne wiadomości, szkoda że to tylko marzenia. Realia i dane statystyczne mówią zgoła co innego. Otóż w 2023 r. z polskiego rynku zniknęła najwyższa w historii liczba firm – aż 220 tys. Zawieszonych działalności gospodarczych było również najwięcej – 372,5 tys. - informuje "Puls Biznesu
Rok 2024 nie był łaskawy zarówno dla polskich firm. W ciągu minionych dwunastu miesięcy miało miejsce więcej postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych niż w 2023 r. Branżami, której najbardziej dotknęły problemy finansowe, były handel, budownictwo, przemysł i transport.Liczba upadłości firm w 2024 roku będzie rekordowa i wyniesie aż 4,7 tys. - wynika z raportu Allianz Trade..Allianz Trade oczekuje obecnie, że trend wzrostu liczby niewypłacalności utrzyma się dłużej, niż wcześniej można było oczekiwać (z rekordową liczbą 4700 przypadków w 2024 r., tj. +5 proc. r/r).