Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Polacy coraz bardziej zadowoleni"

"Polacy coraz bardziej zadowoleni"
Samopoczucie psychiczne Polaków - jak podkreśla CBOS - jest dosyć wyraźnie zróżnicowane społecznie. (Fot. Getty Images)
Ponad połowa Polaków (56 proc.) odczuwała w 2014 roku zadowolenie, że coś im się udało; pewność, że wszystko udało się dobrze, wyraziło 52 proc. respondentów, a prawie połowa (49 proc.) była dumna ze swoich osiągnięć - wynika najnowszego z sondażu CBOS.
Reklama
Reklama

Według badań CBOS, niespełna połowa respondentów (47 proc.) często lub bardzo często odczuwała w minionym roku zdenerwowanie i rozdrażnienie. Mniej więcej co trzeci badany (35 proc.) wielokrotnie w ciągu ubiegłego roku czuł się lekceważony przez władzę; 32 proc. ankietowanych odczuwało zniechęcenie, znużenie, zaś 31 proc. badanych bezradność.

Co piąty ankietowany (20 proc.) często lub bardzo często doświadczał wściekłości i niemal taki sam odsetek respondentów (19 proc.) odczuwał stany depresyjne. Sporadycznie badani mówili o myślach samobójczych (1 proc.).

W opisie nastrojów panujących w najbliższym otoczeniu respondentów przeważają określenia negatywne. Badani najczęściej deklarują, że w ich otoczeniu dominuje lęk i obawa przed tym, co przyniesie przyszłość (36 proc.). Co piąty respondent (19 proc.) dostrzega w swoim środowisku przede wszystkim apatię, rezygnację, pogodzenie z losem, a niewiele mniejszy odsetek badanych (17 proc.) ogólne niezadowolenie i brak wiary w jakąkolwiek poprawę.

Jedynie co czwarty ankietowany (25 proc.) pozytywnie ocenia nastrój panujący w swoim otoczeniu, w tym 19 proc. dostrzega w nim pewne odprężenie i zadowolenie, a 6 proc. ogólne odprężenie i zadowolenie.

Samopoczucie psychiczne Polaków - jak podkreśla CBOS - jest dosyć wyraźnie zróżnicowane społecznie. Bardzo silnie wpływa na nie położenie materialne respondentów. Ankietowani lepiej oceniający warunki materialne swoich gospodarstw domowych wyraźnie częściej doznawali emocji pozytywnych, rzadziej zaś negatywnych. Istotną rolę w tym kontekście odgrywa również wykształcenie: respondenci lepiej wykształceni częściej doświadczali uczuć pozytywnych, natomiast badani z wykształceniem podstawowym częściej niż pozostali emocji negatywnych.

W ocenie CBOS, deklaracje związane z doświadczeniem różnych stanów emocjonalnych w pewnym stopniu różnicuje płeć. Kobiety przyznawały wyraźnie częściej niż mężczyźni, że 2014 roku często lub bardzo często doświadczały bezradności, smutku, stanów depresyjnych, zniechęcenia, znużenia oraz zdenerwowania i rozdrażnienia.

Analizując wyniki badań z lat 2013 i 2014 CEBOS podkreślił, że można zauważyć, że samopoczucie Polaków się poprawiło, w ciągu ostatniego roku wszystkie uwzględnione w sondażu pozytywne stany emocjonalne odczuwane były częściej, a negatywne rzadziej. W porównaniu z rokiem 2013 Polacy częściej odczuwali zadowolenie, że coś im się udało, a także pewność, że wszystko układa się dobrze, zaciekawienie, podekscytowanie i dumę z własnych osiągnięć. Wyraźnie rzadziej natomiast niż w roku 2013 czuli się lekceważeni przez władzę, rzadziej też odczuwali wściekłość.

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 4-11 grudnia 2014 roku na liczącej 936 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama