Hate Crime: Gdzie zgłaszać przestępstwa nienawiści?

23 kwietnia 2019, Londynek.net 100
Hate Crime: Gdzie zgłaszać przestępstwa nienawiści?
Przestępstwa nienawiści nie pozostają bezkarne, ale trzeba je zgłaszać. (Fot. Thinkstock)

Po referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE wielu Polaków niepokoją doniesienia o wzroście liczby incydentów na tle nienawiści rasowej, w szczególności wobec imigrantów pracujących nad Tamizą i mniejszości etnicznych.

Podpowiadamy, w jaki sposób reagować na takie przestępstwa i gdzie je zgłaszać.

Z danych brytyjskiego MSW, czyli Home Office wynika, że przestępstwa nienawiści nasiliły się po referendum w sprawie Brexitu.

Oficjalne dane wskazują, że w ciągu 30 dni od opublikowania wyników czerwcowego referendum, na terenie Wielkiej Brytanii doszło do 5,5 tys. ataków na tle narodowościowym lub religijnym.

Eksperci szacują, że prawdziwa liczba może być jednak znacznie wyższa, ponieważ większość ofiar nigdy nie udała się na policję.

Jednym z pierwszych ataków wymierzonych w polską społeczność było ksenofobiczne graffiti na budynku polskiego ośrodka społeczno-kulturalnego POSK w Londynie.

Do najpoważniejszego incydentu - od czerwcowego referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE - doszło 27 sierpnia w Harlow w hrabstwie Essex, gdzie zginął Polak, a drugi został ciężko ranny.

Co to jest "hate crime”?

Ktoś obraził Cię z powodu Twojej narodowości? Ktoś zniszczył Twoje mienie, bo jesteś Polakiem? Ktoś zaatakował Cię na ulicy, bo rozmawiałeś po polsku? Jeśli tak się właśnie stało oznacza to, że jesteś ofiarą „hate crime”, czyli „przestępstwa nienawiści”.

„Hate crime” jest wykroczeniem przeciw innej osobie lub jej własności fizycznej z powodu rasy, religii, pochodzenia, orientacji seksualnej lub ograniczonej sprawności.


Incydenty na tle nienawiści rasowej

Obserwujemy wzrost incydentów ksenofobicznych i motywowanych nienawiścią. Są one przestępstwami. The National Police Chiefs’ Council informuje, że:

„Ofiary i osoby odczuwające zagrożenie otrzymają wsparcie policji, a przestępcy mogą spodziewać się zdecydowanej reakcji i surowszych wyroków”.

Takie przestępstwo należy zgłaszać, bo w Wielkiej Brytanii jest ono bardzo poważnie traktowane, a przestępcy grozi surowa kara.

Gdzie zgłaszać "hate crime"?

  • W nagłym przypadku należy natychmiast skontaktować się z policją pod numerem telefonu 999
  • Można też zgłosić atak na najbliższym komisariacie.
  1. Przestępstwo można zgłosić online na stronie: www.report-it.org.uk.
  2. W każdym wypadku zgłaszający ma zapewnioną anonimowość.
  3. Po pomoc psychologiczną i więcej informacji na temat praw poszkodowanych warto się udać do organizacji Stop Hate UK: www.stophateuk.org
  4.  Możesz również skontaktować się anonimowo z niezależną fundacją Crimestoppers pod numerem 0800 555 111.
  5. Jeżeli jesteś obywatelem UE, możesz uzyskać istotne dla Ciebie informacje w Ambasadzie RP w UK.
  6.  Infolinia dla poszkodowanych Victim Support: Anglia i Walia - 0808 168 911; Szkocja - 0345 603 9213.
  7. Aby uzyskać poradę na temat przeciwdziałania zdarzeniom na tle nienawiści rasowej w miejscu pracy, skontaktuj się z Acas (Advisory, Conciliation and Arbitration Service) pod adresem: www.acas. org.uk

W Szkocji zgłaszaj incydenty nienawiści bezpośrednio na stronie internetowej Police Scotland - www.scotland.police.uk/secureforms/hate-crime.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


~A co jesli policja tez

A co jesli policja celowo tez to olewa?

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama