Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Auto na Wyspach

Zakup samochodu to decyzja na lata. Wielu Polaków z Wysp zastanawia się, czy warto stać się właścicielem pojazdu. Zakup auta nie jest bardzo kosztowny, odstraszają natomiast opłaty. Wyzwaniem może stać się też ruch lewostronny, kierowcy na drogach i tłok.
Reklama
Reklama

W 2013 roku na brytyjskich drogach poruszało się ponad 35 milionów aut.

Kierowcy poruszający się pojazdami po brytyjskich drogach na Wyspach muszą przestrzegać zasad, które zapisane są literą prawa i tych niepisanych, umownych wśród kierowców, zasad drogowych.

Ruch lewostronny

Ruch uliczny w Wielkiej Brytanii odbywa się lewą stroną jezdni. To jednak nie jedyne państwo w Europie, gdzie kierowcy po drogach muszą poruszać się zgodnie z tą zasadą. Poza Wielką Brytanią ruch lewostronny obowiązuje również w Irlandii, na wyspach Guernsey i Jersey, na Malcie i Cyprze.
W większości krajów na całym świecie, także w Polsce, jeszcze 100 lat temu także poruszano się ruchem lewostronnym. W Polsce ruch lewostronny obowiązywał do końca zaborów. Najpóźniej zmiana nastąpiła w Galicji, bo dopiero w 1918 roku. Tramwaje w Krakowie zaczęły jeździć po prawej stronie dopiero w 1925 roku.

Lewostronny bezpieczniejszy?

Takiego zdania są Brytyjczycy. Badania przeprowadzone w 1969 r. przez brytyjskiego inżyniera drogowego, J. J. Leeminga, wskazały, że w krajach, które stosują ruch lewostronny ilość wypadków jest niższa. Ma to rzekomo związek z tym, że u większości ludzi dominującym okiem jest oko prawe. W ruchu lewostronnym to ono w większej mierze odpowiada za monitorowanie sytuacji na drodze. Ponadto w przypadku samochodów z ręczną skrzynia biegów i kierownicą po prawej, ręka prawa, sprawniejsza u większości ludzi, pozostaje cały czas na kierownicy, poprawiając zdolność do panowania nad torem jazdy, podczas gdy skrzynia biegów i kokpit obsługiwania jest mniej sprawną ręką lewą.

Nie ma jednak obecnie naukowca, który jednoznacznie twierdzi, że ruch lewostronny jest bezpieczniejszy od prawostronnego.
Mówi się natomiast o tym, że za ilość wypadków odpowiadają jakość dróg i umiejętności oraz zdrowy rozsądek kierowców.


Przydatne słownictwo:
left-hand traffic (LHT) — ruch lewostronny
right-hand traffic (RHT) — ruch prawostronny
RHD vehicles — pojazdy z kierownicą po prawej stronie
LHD vehicles — pojazdy z kierownicą po lewej stronie

Zakup samochodu w UK


Zakup auta w Zjednoczonym Królestwie nie jest procesem skomplikowanym, formalności wyglądają jednak inaczej niż w Polsce.

Kierowca, aby móc wyjechać nowym autem na brytyjskie drogi musi posiadać:

  • ubezpieczenie
  • opłacony podatek drogowy (Tax Road)
  • aktualny przegląd samochodu (MOT).


Kupno krok po kroku

1.Wybór auta

2.Sprawdzanie samochodu
Warto przeprowadzić tzw. "HPI check". To bezpłatne sprawdzanie historii auta jest bezpłatne. Dzięki niemu można dowiedzieć się jaki jest przebieg auta jakie są wskazówki z ostatnich przeglądów, aktualny stan MOT i opłaty tax road).

HPI pokaże też zastaw bankowy, który widoczny będzie w polu "Outstanding finance”. Dług ciążący na pojeździe pozostaje na nim nawet po zmianie właściciela i to on będzie musiał go spłacić.

3. Po samochód
Sprzedającego auto należy poprosić o następujące dokumenty:

  • dokument V5C - certyfikat potwierdzający rejestrację pojazdu
  • dowód zakupu
  • dowód potwierdzający tożsamość
  • książkę serwisową

Jeśli dane we wszystkich dokumentach się zgadzają, możemy być pewni, że rozmawiamy z prawowitym właścicielem pojazdu, który ma prawo nim dysponować.

4. Zakup

Kupując auto należy wypełnić sekcję nr 6 w certyfikacie V5C, w której należy podać dane osoby dokonującej zakupu.

Po podpisaniu dokumentu fragment z sekcją nr 6 jest odrywany i nowy właściciel musi obowiązkowo otrzymać ten fragment dokumentu V5C.

5. Płatność

Tej dokonać można na wiele sposobów, ale najlepiej jeśli będzie to przelew bankowy. Nowy właściciel ma wówczas pewne potwierdzenie, że płatność została dokonana.

Polskie auto na brytyjskich drogach


Każdy, kto ma auto zarejestrowane w Polsce może do sześciu miesięcy w roku poruszać się po brytyjskich drogach legalnie, bez żadnych zezwoleń. Jeżdżąc w Zjednoczonym królestwie można też posługiwać się polskim prawem jazdy do trzech lat.

Potem należy jednak prawo jazdy wymienić. Można to zrobić wysyłając formularz D1 na adres lokalnego DVLA, dołączając dowód opłaty.

Magiczne pół roku

Jeśli ktoś w wielkiej Brytanii będzie jeździł autem z Unii Europejskiej dłużej niż 6 miesięcy w roku, musi zapłacić VAT za pomocą Notification of Vehicle Arrivals w ciągu 14 dni od przyjazdu lub w ciągu 14 dni od momentu, gdy postanowi zostać w UK na stałe.

Jeśli ktoś będzie przebywał na Wyspach krócej niż 6 miesięcy w roku, nie musi rejestrować pojazdu. Gdy zostaniemy w tym czasie zatrzymani przez policję, musimy jednak udowodnić, że mieścimy się w sześciomiesięcznych ramach czasowych – dowodem może być np. bilet na prom w stronę Wielkiej Brytanii.

Zgłoszenie auta

Jeżeli na stałe sprowadzamy samochód do Zjednoczonego Królestwa powinniśmy od kupionego za granicą auta zapłacić VAT. Dokonać tego można na stronie HMRC lub za pomocą formularza, który otrzymamy po zgłoszeniu na infolinię VAT Helpline. Z Notification of Vehicle Arrivals musimy skorzystać nawet wtedy, gdy zapłaciliśmy już VAT w innym kraju Unii, ale wówczas nie zostanie naliczony żaden nowy podatek.

Kolejnym obowiązkiem, który musi spełnić właściciel auta po przyjeździe, jest zdobycie certyfikatu Mutual Recognition, który poświadcza, że samochód nadaje się do jazdy ruchem lewostronnym.
Chodzi o kierownicę, dostosowanie świateł, pasów, szybkościomierza (mile zamiast kilometrów) czy wycieraczek.

Wątpliwości dotyczące przystosowywania auta do ruchu lewostronnego rozwieje VCA pod numerem: 0300 330 5797. Mutual Recognition jest potrzebne do rejestracji samochodu.

 Tablice rejestracyjne

Do zarejestrowania auta potrzebny będzie formularzy V55/4 (nowy samochód) lub V55/5 (używany), polski dowód rejestracyjny, świadectwa zakupu, potwierdzenie adresu (rachunki za okres trzech miesięcy, listy z banku itp.), dowód tożsamości i opłata rejestracyjna.

Wszystkie formularze i przewodnik po ich wypełnianiu można zamówić na stronie www.gov.uk/dvlaforms. Dokumenty należy wysłać na adres DVLA. Jeśli wniosek zostanie przyjęty, w ciągu 6 tygodni otrzymamy pocztą Vehicle Registration Certificate (V5C).


 

    Komentarze
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama