Zwrot składek NI i formularz P85

11 września 2018, Londynek.net 210
Zwrot składek NI i formularz P85

Każdy ma obowiązek płacenia składek, jednak nie wszyscy wiedzą, że część z tych pieniędzy można odzyskać (NI Rebate) w formie prywatnej emerytury. Na NI Rebate najlepiej zdecydować się zaraz po przyjeździe, gdyż jest on już wypłacany po roku od złożenia aplikacji. Średnia wartość takiego zwrotu to około 1 650 funtów rocznie.

 Co to jest NI Rebate?

NI Rebate to coroczny zwrot części składek na National Insurance, który jest dla nas inwestowany w prywatną emeryturę.
 

Państwowy system emerytalny w UK składa się z dwóch filarów:

Basic State Pension (Podstawowa emerytura) i Second State Pension (Drugi filar). Obie emerytury finansowane są z naszych składek na National Insurance i przysługują nam do 67. roku życia.

Rząd daje możliwość wypisania się z drugiego filaru i ubiegania się o NI Rebate. Jeśli się na to zdecydujemy, nasze składki trafią na prywatny fundusz emerytalny, który zastąpi automatycznie drugi filar. Dalej jednak przysługiwać nam będzie Podstawowa emerytura od Państwa.

Jakie korzyści przynosi z NI Rebate?

  • Wybierając NI Rebate, rezygnując z państwowego drugiego filaru, zyskujesz kontrolę nad płaconymi składkami
  • Pieniądze zastaną zainwestowane, dając Ci szanse na większy zysk
  • Masz pełne prawo do zmiany inwestycji
  • Możesz go bardzo łatwo przetransferować do Polski, bądź innego kraju, w którym zechcesz się osiedlić
  • Chroni Cię od niekorzystnych zmian w przepisach, które niestety dotykają państwowy drugi filar 

Dla kogo?

Przede wszystkim jest bardziej korzystny dla osób młodych (do 43. roku życia), zmierzających wyjechać do UK przed emeryturą, bądź tych zarabiających więcej.

Zdarza się, że ktoś pracuje lub prowadzi działalność gospodarczą w kilku państwach jednocześnie. W takim wypadku sposób opłacania składek na ubezpieczenia społeczne zależy od tego, w jakich krajach jest prowadzona aktywność zarobkowa.

W wypadku krajów należących do EOG lub Szwajcarii kwestię ubezpieczenia społecznego regulują przepisy rozporządzenia nr 883/2004. Sytuację wykonywania pracy najemnej w kilku państwach normują one następująco:

  • gdy pracownik wykonuje pracę na rzecz jednego pracodawcy, ale w kilku państwach równocześnie, stosuje się przepisy państwa, w którym pracownik zamieszkuje, pod warunkiem że wykonuje
  • w państwie zamieszkania znaczną część pracy (jeżeli ten warunek nie jest spełniony, to decyduje siedziba pracodawcy),
  • gdy pracownik wykonuje pracę na rzecz kilku pracodawców z różnych państw członkowskich, również decydujące jest miejsce zamieszkania.

Gdzie ubiegać się o zwrot?

O National Insurance Refund można biegać się online tutaj. Z kolei o Tax Refnd tutaj.
 

Formularz P85

Jesli ktoś zamierza na zawsze wyjechać z Wielkiej Brytanii powinien poinformować o tym HM Revenue & Customs (HMRC). Tax Office wyda formularz P85 „Leaving the United Kingdom” („Wyjazd z Wielkiej Brytanii”), który pozwoli odzyskać należny zwrot podatku i sprawdzić, czy utracisz status rezydenta. Zostaniesz także poinformowany, czy po wyjeździe będziesz w dalszym ciągu musiał wypełniać deklarację podatkową.

Znajdź formularz P85, korzystając ze strony HMRC tutaj.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (2)


~Pytanie

Czy rodzina moze odzyskac zplacony podatek placony przez lata osoby ktora zmarla ?

Aga jancz

a co ze skladkami emerytalnymi

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama