Koniec z Tax Disc, ale nie koniec z podatkiem drogowym

24 marca 2017, Brak komentarzy00
Koniec z Tax Disc, ale nie koniec z podatkiem drogowym
Od 8. czerwca 2015 roku Wielka Brytania rezygnuje z papierowej części prawa jazdy. (Fot. Getty Images)

W Wielkiej Brytanii od jesieni 2015 roku zniknął obowiązek umieszczania dowodu wpłaty tzw. Tax Disc za szybą pojazdu. Raty trzeba płacić online.

Kierowcy, którzy nie stosują się do nowych przepisów mogą zapłacić nawet 1 000 funtów kary. A każde auto bez opłaconego online podatku drogowego będzie łatwe do zidentyfikowania. Takie samochody będą „wyłapywane” przez kamery drogowe.

Nowy sposób opłat podatku drogowego będzie sporym ułatwieniem zarówno dla policji, jak i Ministerstwa Transportu. Umieszczanie papierowych tarcz, które są w Zjednoczonym Królestwie w użyciu od 1921 roku nie sprawdzał się, a urzędnicy skarżyli się, że od kilku lat spada rozpoznawalność samochodów, których właściciele nie zapłacili podatku drogowego.

Nowy system

Od początku października uruchomiony zostanie nowy system elektroniczny. Podatek nadal będzie można opłacać w urzędach pocztowych oraz on-line w DVLA. Właściciel auta musi teraz jedynie zarejestrować pojazd przez internet na stronie Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA).

Zasady płatności

Za road tax można płacić raz, dwa razy w roku lub co miesiąc. Każdy kierowca, który zapłaci podatek za cały rok będzie zwolniony od opłat manipulacyjnych. Ci natomiast, którzy opłacą pół roku będą musieli zapłacić opłatę administracyjną w wysokości 5% od płaconej kwoty - obecnie właściciele aut płacą10%. 5% zapłacą również kierowcy, którzy chcą opłacać podatek drogowy każdego miesiąca.

Sprzedaż auta a podatek drogowy

Nowe zasady będą obowiązywać również podczas sprzedaży auta. Podatek zapłacony przez sprzedającego przestanie obowiązywać, a nowy właściciel będzie musiał zapłacić podatek, zanim zacznie jeździć samochodem. Poprzedni właściciel będzie mógł natomiast ubiegać się o zwrot nadpłaconej kwoty, jeśli zapłacił na dłuższy okres niż data sprzedaży auta.

Więcej informacji na temat zasad płacenia za podatek drogowy w Wielkiej Brytanii można znaleźć tutaj.

Video Driver & Vehicle Licensing Agency o zrezygnowaniu z naklejki tzw. Tax Disc:

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama