Zmiana czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy

18 września 2018, Londynek.net, Brak komentarzy00
Zmiana czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy
Przejście z czasu astronomicznego na letni skutkuje skróceniem naszego czasu na sen o godzinę. (Fot. Getty Images)

Brytyjski czas letni (BST) rozpoczyna się co roku w ostatnią niedzielę marca, a kończy w ostatnią niedzielę października.

Zmiana z czasu zimowego (astronomicznego) na letni nastąpiła w nocy z soboty na niedzielę 25 marca 2018 roku.

Przejście z czasu astronomicznego na letni skutkuje skróceniem naszego czasu na sen o godzinę. Dla złagodzenia negatywnych efektów z nią związanych zawsze warto położyć się nieco wcześniej niż zwykle. Konieczność dostosowania wskazań zegarków -- przesunięcie o godzinę do przodu -- jest, na szczęście, coraz mniej kłopotliwa.

W większości urządzeń elektronicznych takich jak telefony komórkowe, tablety, komputery, czy zegarki elektroniczne godzina przestawiana jest w sposób automatyczny i budząc się w niedzielę rano nie musimy się tym martwić.

Zmiana z czasu letniego na zimowy, czyli astronomiczny nastąpi 28 października 2018 roku. 

W Wielkiej Brytanii zmiana czasu  z letniego na zimowy następuje o  godzinie 1:00 (czasu uniwersalnego UTC), ale tym razem zegarki przestawiamy o godzinę do przodu.

W Polsce zmiana czasu letniego i zimowego regulowana rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016 (Dz. U. 2012 nr 0 poz. 33) polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 3:00 na godzinę 2:00, która będzie godziną początkową czasu zimowego środkowoeuropejskiego. Powrót do czasu letniego wymaga przesunięcia do przodu o jedną godzinę wskazań zegarów, tj. z godziny 2:00 na 3:00.

Historia czasu letniego

W 1907 roku Anglik William Willett, korzystając z własnych środków finansowych, opublikował broszurę "The Waste of Daylight". Zaproponował w niej, aby w okresie letnim zegary były przestawiane o 80 minut, co jego zdaniem przyniosłoby oszczędności na oświetlaniu rzędu 2,5 mln funtów.

W parlamencie brytyjskim czas letni po raz pierwszy został zdefiniowany w ustawie z 1916 roku.

Gdzie stosowana jest zmiana czasu?

Zmianę czasu stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Obowiązuje on we wszystkich krajach europejskich (z wyjątkiem Islandii) i wielu innych, m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii.

Ciekawostka! Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie wprowadziło czasu letniego, jest Japonia.

Dlaczego przestawiamy zegarki?

Celem zmiany czasu jest przesunięcie aktywności ludzi - a co za tym idzie godzin pracy - w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystywali naturalne światło słoneczne. 

Ponadto ekonomiczne założenia, które towarzyszyły wprowadzeniu zmian czasu mają – według różnych źródeł – zapewniać 1 do 4 proc. oszczędności energii.

Korzyści mają również wynikać ze wzrostu bezpieczeństwa – ludzie są bardziej aktywni wtedy, gdy na zewnątrz jest jasno, stąd m.in. mniejsza przestępczość na ulicach oraz mniej wypadków drogowych.

Negatywny wpływ na zdrowie

Niedawne badania pokazały, że przestawianie zegarów o godzinę do przodu w marcu wiąże się ze zwiększonym o 10% ryzykiem wystąpienia zawałów serca w poniedziałek oraz wtorek po niej następujących. Nie wiadomo dokładnie jakie są przyczyny tego zjawiska, jednak badacze wymieniają m.in. krótszy czas przeznaczony na sen oraz czasową rozbieżność z naszym zegarem biologicznym. Co ciekawe, zmiana październikowa ma efekt odwrotny, tzn. dłuższy sen wynikający z dodatkowej godziny zmniejsza nieco ryzyko wystąpienia zawałów serca.

W celu zniwelowania skutków wiosennej zmiany czasu zalecana jest pobudka pół godziny wcześniej w sobotę i niedzielę, niż wynikałoby to z naszego typowego planu dnia. W ten sposób nasz biologiczny zegar ma więcej czasu na przestawienie się i zmniejszamy nieco dyskomfort odczuwany w poniedziałek rano.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 19 listopada 2019

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.0238 zł 0.00 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2928 zł 0.00 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.8786 zł 0.00 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9113 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9374 zł 0.00 zł

Przelicznik walut

na
Reklama