Przegląd samochodu w Wielkiej Brytanii - MOT

2 maja 2018, Londynek.net 300
 Przegląd samochodu w Wielkiej Brytanii - MOT
Właściciele aut muszą każdego roku przeprowadzać przegląd samochodu. (Fot. Thinkstock)

Zapoznaj się z obowiązkowymi pozycjami testowymi w corocznym przeglądzie samochodu podanymi przez Ministerstwo Transportu Wielkiej Brytanii.

Testy MOT (Ministry of Transport Test) mają na celu ujednolicenie minimalnych wymogów testowych w całej Europie, mają zapewnić, że elektroniczne systemy we współczesnych pojazdach są wystarczająco bezpieczne.

1. Elektroniczny hamulec postojowy

Samochód nie przejdzie testu, jeśli lampka ostrzegawcza elektronicznego hamulca postojowego  będzie się świecić, a co za tym idzie wskazywać na awarię. Poza tym elektroniczny hamulec postojowy nie może być w jakikolwiek sposób modyfikowany.

2. Elektroniczna kontrola stabilności (ESC)

3. Układ kierowniczy i zawieszenie

Nowy test obejmuje sprawdzenie prawidłowych funkcji blokady kierownicy (jeśli jest w wyposażeniu standardowym). Samochód nie będzie miał przedłużonej ważności dowodu rejestracyjnego w przypadku brakujących lub uszkodzonych osłon na układzie kierowniczym.

Płyn wspomagania kierownicy musi być powyżej minimalnego poziomu wskazanego na zbiorniku.

4. Oświetlenie

Reflektory HID, które znajdują swoje zastosowanie w najnowszych modelach samochodów,  zamiast zwykłych żarówek, wyposażone są w żarówki wypełnione gazem ksenonowym. Jeśli reflektory są brudne lub są ustawione za wysoko mogą oślepić nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd. Podczas testu każdy reflektor zostanie pod tym kątem dokładnie sprawdzony.

Samochód "obleje" test, jeśli będzie miał drgające lub źle ustawione reflektory, a także w przypadku wadliwego urządzenia czyszczącego klosz reflektora.

5. Instalacja elektryczna i akumulator

Przyczyną negatywnej oceny podczas przeglądu technicznego będzie wada akumulatora, taka jak  np. wyciekający z niego elektrolit. To samo zdarzy się, gdy w samochodzie będzie niezabezpieczone, widoczne gołym okiem okablowanie, które może spowodować zwarcie.

6. Gniazdo elektryczne do przyczepy

13-pinowe gniazda będą podlegać pełnej kontroli podłączeń elektrycznych i nieprawidłowo podłączone lub niepracujące spowodują oblanie testu MOT. Podobnie zakończy się przegląd, gdy zostanie wykryta podstawowa wada w gniazdach 7-pinowych.

7. Opony

Systemy monitorowania ciśnienia w oponach montowane w pojazdach zarejestrowanych po 1 stycznia 2012 muszą działać poprawnie i nie wskazywać na awarię.

8. Dodatkowe restrykcje

Test pojazdu nie powiedzie się, jeśli brakuje poduszki powietrznej (w przypadku gdy jest częścią fabrycznego wyposażenia) lub gdy jest ona uszkodzona. Analogicznie przedstawia się sprawa napinaczy przy pasach bezpieczeństwa oraz ograniczników napięcia pasów bezpieczeństwa.
 

9. Prędkościomierz

Samochód musi mieć sprawny prędkościomierz. Jakiekolwiek wady (brak podświetlenia, pęknięta szybka, niedziałająca wskazówka) wpłyną negatywnie na wynik testu.
 

10. Fotel kierowcy

Kierowca musi mieć możliwość przesuwania fotela do przodu i do tyłu oraz regulacji siedzenia w dwóch lub trzech różnych pozycjach. W przypadku foteli elektrycznych oprogramowanie powinno umożliwiać przesuwanie siedzenia w przód i tył.

11. Drzwi

Tylne drzwi, które nie mogą być otwierane z zewnątrz za pomocą odpowiednich sterowników, to kolejny powód negatywnego wyniku MOT. Wszystkie drzwi będą bardzo dokładnie sprawdzane - muszą być łatwe do otwierania i zamykania.

12. Hak

Auto nie przejdzie testu, jeżeli zamontowany do niego hak  może spowodować zagrożenie podzczas holowania innego pojazdu bądź przyczepy.

13. Wydech

Brak katalizatora, który figuruje jako jako oryginalne wyposażenie pojazdu, to kolejny powód do niezdanego testu.

14. Układ paliwowy

Kierowca zostanie odprawiony z kwitkiem, jeżeli samochód będzie miał uszkodzone przewody paliwowe.

Więcej informacji na temat MOT można znaleźć tutaj.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (3)


~MOT

Opis MOT ma błędy w pisowni, datach i ma 2 strony a nie 3 co sugeruje ostatnie zdanie na 2 stronie.

~Cool

A ja wam jeszcze powiem tak,jak samochod bedzie diesel to tez zapomnij o przejsciu testu,przeciez diesel to rak itd zawsze mozna kupic nowy hybrydowy samochod ten swiat idzie na dno jakies popiepszone przepisy ustalajá,ja sie zastanawiam nad sprzedaniem mojego diesela poniewaz coraz to nowsze glupoty wymyslajá a MOT to co roku normalnie mam stracha, chociaz moja furka ma dopiero 5 latek.

~Gajowy

Bez paniki, mój ponad 15 letni Citroen przeszedł bez uwag... a wtrysk jeden stuka i zawór mgr (?) zmostkowałem bo mi sie zacinał... jedna z lamp nie chodziła góra-doł ... wszystko zalezy od ludzika , który to sprawdza... ale,, jak masz na bembnie ostatni MOT z uwagami - to dokładnie to sprawdzą. diagnosta zobaczy co było nie tak poprzednio i nie ma zmiłuj... sprawdzi . Generalnie przegląd w UK to nie stres taki jak w Polsce. Tak jak Driver Licence... polecam wyspę!
Chris . p.s. fajna sprawa - sprawdzanie w necie historii chyba z 10 ostatnich MOT samochodu zUK - na DVLA... super!

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama