Koniec okresu przejściowego

17 marca 2016, Londynek.net, Brak komentarzy00
Koniec okresu przejściowego
Okres przejściowy skończył się 30 kwietnia 2011 roku, a WRS został zlikwidowany. (Fot.Getty Images)

W maju 2011 roku skończył się okres przejściowy dla obywateli krajów, które w 2004 roku dołączyły do Unii Europejskiej.

Okres przejściowy i WRS (Worker Registration Scheme)
Wszyscy obywatele EEA, czyli Europejskiego Obszaru Gospodarczego mają prawo do przebywania na terenie Wielkiej Brytanii przez okres trzech miesięcy. Osoby, które chcą zostać dłużej muszą wyłącznie udowodnić swoje prawa jako pracownika, osoby poszukującej pracy lub studenta.

Wyjątkiem od tej zasady był system, określany mianem okresu przejściowego dla krajów A8, czyli krajów które dołączyły do Unii Europejskiej w 2004 roku: Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Słowacja i Słowenia.
System ten wprowadzał konieczność rejestracji osób z krajów A8 pracujących w Wielkiej Brytanii w systemie Worker Registration Scheme.

Okres przejściowy skończył się 30 kwietnia 2011 roku, a WRS został zlikwidowany.

Oznacza to, że osoby z krajów A8, które pragną przebywać w UK muszą jedynie wykazać, że są zatrudnione, poszukują pracy lub studiują i nie będą już musiały rejestrować się w WRS. Obywatele krajów A8 mają teraz takie same prawa na Wyspach jak obywatele pozostałych krajów EEA.

Co w praktyce oznacza zakończenie okresu przejściowego?
Zniesienie okresu przejściowego z jednej strony ułatwia życie osobom z krajów A8 w Wielkiej Brytanii. Ułatwia w dużym stopniu dostęp do zasiłków z tytułu niskich dochodów, a także zasiłków macierzyńskich. Z drugiej strony każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie, a otrzymanie zasiłków w dużej mierze zależy od zdania The Habitual Residence Test (Test stałego zamieszkania).
Zapis zmienił całkowicie sytuację osób bezdomnych, które nie mogą teraz spełnić wymogów pozwalających im na pozostanie w UK i od tego czasu nielegalnie przebywają na terenie Wysp.

The Habitual Residence Test (Test stałego zamieszkania)
Aby mieć prawa do zasiłków w Wielkiej Brytanii (Income Support, income-based
Jobseeker’s Allowance, Pension Credit, Housing Benefit, Council Tax Benefit
and income-related Employment and Support Allowance) każdy musi udowodnić, że mieszka w UK, pracuje tutaj lub jest studentem i zdać Test Stałego Zamieszkania. Test nie ma zastosowania w przypadku ubiegania sie o Child and Working Tax Credit oraz Child Benefit.

Każda osoba starająca się o zasiłki w UK musi wykazać, że mieszka na Wyspach i ma zamiar tutaj pozostać. W tym celu przeprowadzony zostanie test stałego pobytu, który ma na celu udowodnienie, że osoba starająca się o zasiłki ma do tego podstawy prawne i jest związana z Wielką Brytanią. Ma to w dużym stopniu zapobiec nadużyciom i wyłudzaniu zasiłków.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 17 stycznia 2020

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.9682 zł 0.01 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2344 zł 0.00 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.8053 zł 0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9410 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9180 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama