Co z wynajmowanym mieszkaniem po śmierci lokatora

18 lipca 2018, Londynek.net, Brak komentarzy00
Co z wynajmowanym mieszkaniem po śmierci lokatora

Co zrobić, kiedy lokator umiera zależy od tego, czy lokal należy do władz, czy też do prywatnego właściciela. Zależy to też od tego czy zmarły miał współlokatorów.

Jeśli zmarły mieszkał w prywatnie wynajmowanym domu, umowa pomiędzy zmarłym, a wynajmującym powinna określać, co się będzie dziać, gdy najemca umrze. Nie wszystkie umowy są takie same, ale zwykle w umowie jest zawarta opłata przysługująca wynajmującemu za okres wypowiedzenia.

Co dzieje się z kwaterunkowym mieszkaniem, gdy umiera najemca?

W określonych sytuacjach wynajem może być przeniesiony na kogoś innego, zależnie od typu wynajmu i specyficznych sytuacji. Jeśli masz wątpliwości odnośnie typu wynajmu zmarłego lub inne pytania, skontaktuj się z lokalnymi władzami do spraw mieszkaniowych.

Jeśli jesteś członkiem rodziny

Jeśli jesteś małżonkiem, partnerem, przebywałeś ze zmarłym w związku partnerskim (civil partnership) lub jesteś innym członkiem rodziny zmarłego i mieszkałeś w lokalu nieprzerwanie minimum 12 miesięcy, masz prawo przejąć wynajem. Jednakże może to mieć miejsce tylko raz, więc nie będzie to możliwe, jeśli zmarły przejął wynajem od poprzedniego zmarłego członka rodziny. W takich przypadkach, porozmawiaj z władzami o nowym wynajmie.

Jeśli jesteś współlokatorem, masz prawo przejąć wynajem i zostać w mieszkaniu. Taki pozostający lokator jest odpowiedzialny za całość wynajmowanej własności.

Mieszkałeś ze zmarłym, ale nie byłeś członkiem rodziny lub współlokatorem

Jeśli nie byłeś członkiem rodziny lub współlokatorem, który mieszkał ze zmarłym przez przynajmniej 12 miesięcy, wciąż masz szanse przejąć wynajem. Zapytaj o to władze do spraw mieszkaniowych.

Jeśli zmarły był niepełnosprawny, a współlokator nie, władze mogą zasugerować przeprowadzkę do innego mieszkania. A zwolnione mieszkanie specjalne będzie dostępne wtedy dla innej niepełnosprawnej osoby.

Wnioski o prawo do wykupu ("Right to buy" applications)

Jeśli zmarły złożył wniosek o prawo do wykupu, skontaktuj się z sekcją władz odpowiedzialną za rozpatrywanie wniosków tak szybko jak to możliwe. Otrzymasz informację o dalszych losach złożonego wniosku, a jeśli przejmujesz wynajem, jaka będzie Twoja sytuacja prawna odnośnie prawa do wykupu.

Współlokatorzy mieszkań kwaterunkowych, którzy chcą się wyprowadzić

Jeśli chcesz się wyprowadzić z posiadłości, którą dzieliłeś ze zmarłym, porozmawiaj z lokalnymi władzami kwaterunkowymi. Mogą być w stanie zapewnić przeniesienie lub doradzić inne opcje.

Wyprowadzanie się z mieszkań kwaterunkowych

Musisz usunąć z domu wszystkie własności zmarłego i wręczyć klucz na końcu okresu wypowiedzenia. Jednakże, gdybyś potrzebował więcej niż 4 tygodnie, władze nie będą stawiać przeszkód. Władze do spraw mieszkań kwaterunkowych będą wiedziały czy jakiekolwiek niechciane meble mogą być przekazane innym ludziom lub organizacjom.

Powinieneś także:

* przekierować pocztę,
* odczytać pomiary zużycia gazu i elektryczności,
* rozliczyć się z firmami dostarczającymi gaz, wodę i elektryczności,
* zakręcić zawór wody,
* zabezpieczyć mieszkanie,
* powiadomić urząd skarbowy,
* poinformować władze, czy zmarły otrzymywał jakiekolwiek ulgi podatkowe.

Jeśli zmarły mieszkał sam w mieszkaniu kwaterunkowym

Powinieneś jak najwcześniej powiadomić władze lokalne o śmierci osoby. Dadzą Ci formularz do wypełnienia, aby potwierdzić, że wynajem się kończy i powiedzą Ci, co jeszcze trzeba zrobić aby dokończyć wszystkie formalności.

Okres wypowiedzenia będzie trwał przez cztery tygodnie od pierwszego poniedziałku po śmierci. Czynsz za ten okres musi być opłacony. Czynsz i inne należności będą spłacone z majątku zmarłego. Jeśli zmarły nie zostawił testamentu, powiadom władze, a one powiedzą Ci, co robić.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama